19/10/2022
Aguanile 11 16 12 15 4 58 -
Golden Steak Warriors 18 14 10 12 8 62 -

Πιο σκληροί στην παράταση οι Golden Steak Warriors!

Το βράδυ της Τετάρτης 20 Οκτωβρίου στο Athens Sports Hall , σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τον νικητή να κρίνεται στην παράταση, οι Golden Stake Warriors κατάφεραν να πάρουν το δίποντο με 58 – 62 απέναντι στην Aguanile.

Το Μητροπουλέϊκο οδηγούσε τους Golden Steak στο πρώτο δεκάλεπτο( Νίκος 7- Κώστας 6), με την διαφορά για την ομάδα του Μπαλατσούρα να είναι στο +7. Για την Aguanile που κατέβηκε με πολλές απουσίες, από 4 πόντους πέτυχαν Αξαμπανόπουλος και Σιαμπλής.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να μειώνουν στο τέλος του ημιχρόνου 27 – 32. Ο Αξαμπανόπουλος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 10 πόντους, με τον Ρουκουνάκη να ανεβάζει στροφές με 4 πόντους, ενώ το προβάδισμα για τους Warriors , κρατούσε κυρίως ο Σαράντης με δύο τρίποντες βόμβες με Πατρινό, Κ. Μητρόπουλο, Ν. Μητρόπουλο και Μπαρδούτσο να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησαν οι δυνατές μονομαχίες με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά φάουλ και τους πόντους να έρχονται κυρίως από τη γραμμή των βολών. Ο Αξαμπανόπουλος ήταν ο ηγέτης στην επίθεση των γηπεδούχων με 7 πόντους, με τον Σιαμπλή να σκοράρει από την περιφέρεια, ενώ για τους Golden Steak ξεχώρισαν Σωληναραίος και Τσούρτος που πέτυχαν από 3 πόντους, για το 39 – 42.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες στην τέταρτη περίοδο, με τον Κ. Μητρόπουλο να οδηγεί την επίθεση των φιλοξενούμενων με 6 πόντους και τους γηπεδούχους να απαντούν με Ρουκουνάκη(4), Σιαμπλή(4) και τρίποντο του Αξαμπανόπουλου για το 50 – 48.Στην συνέχεια ο Σαράντης πήρε το όπλο του με δύο τρίποντες βόμβες, βάζοντας γερά τα θεμέλια για την νίκη των φιλοξενούμενων, όμως Ρουκουνάκης με γκολ φάουλ και Καλαφάτης με ελεύθερη βολή, έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η Aguanile προηγήθηκε δύο φορές με Καλαφάτη και Αξαμπανόπουλο, αλλά οι Warriors είχαν περισσότερες δυνάμεις και με τρίποντο του Ν.Μητρόπουλου, δίποντο του Μακρή και βολές από τον Αξαμπανόπουλο – Σιαμπλή, πήραν δύσκολα την νίκη με 58 – 62.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κώστας Μητρόπουλος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σιαμπλής με 16 πόντους, 19 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Agua είχε 21 / 62 δίποντα, 2 / 12 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασε 57 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη. Οι Warriors είχαν 11 / 55 δίποντα, 9 / 22 τρίποντα, 13 / 23 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Aguanile (Καλαφάτης): Αξαμπανόπουλος 24(12ρ.), Γκέγκιος 2, Καλαφάτης 3(8ρ.), Ρουκουνάκης 11(9ρ.), Σιαμπλής 16(19ρ.), Χρυσοσπάθης 2.

Golden Steak Warriors(Μπαλατσούρας): Μακρής 2, Κ. Μητρόπουλος 15(9ρ.), Ν. Μητρόπουλος 13(19ρ.), Μοροχλιάδης 3(6 ασίστ), Μπαρδούτσος 2, Πατρινός 5, Σαράντης 12, Σωληναραίος 3, Τσούρτος 7.

Τι μας άρεσε: Τρομερή εξέλιξη στο παιχνίδι από δύο ποιοτικότατες ομάδες!