20/02/2024
Brazzerzz Beachterzz 16 9 23 11 - 59 -
Harlems 14 15 16 22 - 67 -

Πιο κοντά στα playoff οι Harlems!

Ακόμη ένα βήμα για την είσοδο στα playoff έκαναν οι Harlems, καθώς για την 18η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League κέρδισαν δύσκολα τους Brazzerzz Beachterzz με 59-67 στο Περιστέρι!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Brazzerzz Beachterzz να προηγούνται με 16-14, χάρη σε 5 πόντους του Βγενόπουλου, 4 του Πολυχρονόπουλου και τριποντάκι του Πιστεύου. Ο Σιάμος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Σταυρόπουλος και ένα τρίποντο ο Δαμίγος.

Στη δεύτερη περίοδο οι Harlems έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Μότσιου, 5 του Δαμίγου και τρίποντο του Κουτρουμπή, βρέθηκαν στο +6, 23-29. Το σκορ του πρώτου μέρους, 25-29, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Πιστεύος, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο Πολυχρονόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζώτος πήρε μπρος και με 4 δικά του τρίποντα, 5 πόντους του Πολυχρονόπουλου και 4 του Δριβάκου, έδωσαν στους γηπεδούχους αέρα 8 πόντων, 45-37. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι "Αμερικανοί" πριν το τέλος του δεκαλέπτου και με 5 πόντους του Δαμίγου και βοήθειες των Μότσιου - Κοψιδά, μείωσαν στους 3, 48-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Harlems πήραν την ψυχολογία με το μέρος τους και με δράστες στην επίθεση τους Σταυρόπουλο, Δαμίγο και Μωυσίδη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 59-67! Προσπάθησαν στο φινάλε οι Beachterzz να γυρίσουν το παιχνίδι, ωστόσο δεν τους έφταναν τα τρίποντα των Ζώτου και Πολυχρονόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/11 βολές, 12/34 δίποντα και 11/34 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 12/18 βολές, 23/48 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Brazzerzz Beachterzz ο Πολυχρονόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 4/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Harlems ο Δαμίγος με 19 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 5/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Πολυχρονόπουλος 19 (3), Ζώτος 18 (6) , Πίλτσης 4, Βγενόπουλος 7 (1), Δριβάκος 4, Δημητριάδης 2, Πιστεύος 5 (1)

Harlems (Κάντζιος): Κοψιδάς 8, Κάντζιος, Σιάμος 9, Κουτρουμπής 3 (1), Μανίκας 1, Μότσιος 11, Σταυρόπουλος 9, Μωυσίδης 4, Δαμίγος 19 (2), Σαρασουάτι 3

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Harlems στο τελευταίο δεκάλεπτο!