14/09/2024
Aballiers 10 12 10 14 - 46 -
Alepoudiarides BC 17 18 10 19 - 64 -

Πιο "προσγειωμένοι" οι Alepoudiarides!

Έχοντας ως όπλο την  ηρεμία σε όλη τη διάρκεια και με την παρουσία του νέου κόουτς Στράτου Καραγιάννη, οι Alepoudiarides ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Aballiers με 46-64 στη πρεμιέρα των δύο ομάδων για τον πέμπτο όμιλο της Development League!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Alepoudiarides, καθώς κατάφεραν στα πρώτα τέσσερα λεπτά να προηγηθούν με 0-12 και τελικά με 6 πόντους του Κάλλη και 5 του Βαζούρα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 10-17. Ο Κουτσώνας με 7 πόντους και ο Βερνίκος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Βαζούρα και τρίποντα των Κάλλη - Βιολιδάκη οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +15, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 22-35. Τους Aballiers κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Κρητικός με τους 6 πόντους που πέτυχε.

Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Καραγιάννη να έχει τον έλεγχο και με 4 πόντους του Χατζηαντωνιάδη διατήρησε το +13 του πρώτου ημιχρόνου, 32-45! Το δίδυμο Τσαμπαλή - Κρητικού με 4 πόντους έκαστος τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στη τρίτη περίοδο. Σκορ τρίτης περιόδου 32-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Alepoudiarides πάτησαν γκάζι και με δράστες στην επίθεση τους Βαζούρα, Παυλάκο, Ντίμπρα και Κουτσάγια, έφτασαν άνετα στη νίκη με 46-64. Για τους Aballiers στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κρητικός, Λιακόπουλος και Θάνος.

Πολυτιμότερος των Aballiers ο Κρητικός με 15 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 5/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Novibet MVP για τους Alepoudiarides ο Ντίμπρα με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Aballiers (Θάνος): Βερνίκος 5, Γκιάτας 2, Θάνος 9 (1), Κουτσώνας 9 (1), Κρητικός 14, Λιακόπουλος 2, Μανώλης, Τσαμπαλής 5

Alepoudiarides (Καραγιάννης): Βαζούρας 15 (1), Βιολιδάκης 5 (1), Κάλλης 11 (2), Κουτσάγιας 6, Ντίμπρα 8, Παυλάκος 9 (1), Σουρούφης, Φεργαδιώτης 2, Χατζηαντωνιάδης 8

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχα στην απόδοσή τους οι Alepoudiarides!