03/07/2023
Sicarios BC 31 26 26 23 - 106 -
Maccabi Tel Axyn 22 25 16 24 - 87 -

Πήραν την νίκη οι Sicarios!

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο καθώς και οι δύο ομάδες μπήκαν συγκεντρωμένες από το πρώτο λεπτό. Οι Sicarios ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας με τις όμορφες συνεργασίες του Μητσάκη και του Στεφανίδη, όμως οι Maccabi Tel Axyn με τον Μεϊντάνη και τον Κουφό να ξεκινάνε ζεστοί κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 31-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι Maccabi Tel Axyn ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Τσώνη, τον Στυλιανίδη και τον Κουφό να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση, πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους, όμως οι Sicarios έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τα καλάθια του Μαυρίδη, του Πανταζή και του Βρεττά κράτησαν την διαφορά που έχτισαν στην προηγούμενη περίοδο και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 57-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sicarios πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και εκμεταλλευόμενοι την κόπωση των αντιπάλων τους κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Παπασταθόπουλο, τον Ξιούφη και τον Στεφανίδη ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά. Οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Κουφό και τον Μεϊντάνη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως η κακή αμυντική τους λειτουργία έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να δούν την διαφορά να φτάνει το 83-63.

Οι Maccabi Tel Axyn στην τέταρτη περίοδο εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τσώνη, του Βεργίδη και του Κουφού, όμως οι Sicarios έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος παίρνοντας την νίκη με το τελικό 106-87.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Άλκης Στεφανίδης με 32 πόντους, 5 ριμπαόυντ και 4 ασσίστ.

Για τους Maccabi Tel Axyn ξεχώρισε ο Μάριος Κουφός με 26 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Sicarios: Πανταζής 8, Μητσάκης 13(3), Ξιούφης 7(1), Βρεττάς 14(2), Μαυρίδης 18(1), Παπασταθόπουλος 14(2), Στεφανίδης 32(6).

Maccabi Tel Axyn: Μεϊντάνης 23(1), Κουφός 26(7), Βεργίδης 10(2), Τσώνης 18(3), Στυλιανίδης 10(1).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των δύο ομάδων.