06/11/2021
Valhalla Phantoms 8 8 20 10 - 46 -
Most Wanted 18 9 15 11 - 53 -

Ανάσα για τους Most Wanted!

Βαθμολογική ανάσα πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Most Wanted, καθώς επέστρεψαν στις νίκες στον τρίτο όμιλο της D2-League, κερδίζοντας για την τέταρτη αγωνιστική την Valhalla με 46-53!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Most Wanted, καθώς με προσωπικό show του Παπαδόπουλου με 9 πόντους και 5 του Νικολάου, βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 3-16, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 8-18. Από την περιφέρεια βρήκαν στόχο για λογαριασμό των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά οι Πετράκης και Δρόσσος, ενώ δύο πόντους πρόσθεσε ο Κολέγκας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και με 6 πόντους του Πίκουλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 16-27. Ο Κολέγκας με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Valhalla στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ζαμπάρα και Μακρή να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Valhalla έκανε την αντεπίθεσή της και με δύο νέα τρίποντα του Δρόσσου, 6 πόντους του Μακρή, 5 του Γεωργακά και τριποντάκι του Μαργέτη, πλησίασε στον πόντο, 36-37, 3:00 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τελικά οι Most Wanted έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6, 36-42, με τους Παπαδόπουλο και Καραμασιώτη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Παπακωνσταντίνου, Πίκουλη, Παπαδόπουλο και Νικολάου, έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με 46-53. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στην επίθεση οι γηπεδούχοι, με τους Μαργέτη, Γεωργακά, Τρισκογιάννη και Μακρή να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 10/37 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/26 βολές, 17/41 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 5 λάθη.

Πολυτιμότερος της Valhalla ο Μακρής με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/13 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 5 λάθη. Κορυφαίος των Most Wanted ο Παπακωνσταντίνου με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσσος 9 (3), Τριακογιάννης 2, Μακρής 10, Φωτίου, Γεωργακάς 8 (2), Κολέγκας 6, Πετράκης 3 (1), Μαργέτης 6 (2), Ζαμπάρας 2

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης, Παπακωνσταντίνου 6, Καραμασιώτης 8 (1), Παπαδόπουλος 21 (1), Λαγωνικάκος, Μήτσης, Πίκουλης 11, Μιτζέλος, Νικολάου 7 (1), Βασιλόπουλος

Τι μας άρεσε: Η προσήλωση των Most Wanted στην άμυνα στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα του αγώνα!