27/04/2024
Valhalla Phantoms 6 6 11 10 - 33 -
Kasonic Beers 15 16 16 19 - 66 -

Πήραν «εκδίκηση» για το χειμερινό οι Kasonic!

Ελέγχοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος του και παίζοντας καλη αμυνα, οι Kasonic Beers πήραν το δεύτερο τους ροζ φύλλο αγώνος για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα, παίρνοντας έτσι την άτυπη ρεβανς του χειμερινού απέναντι στους Valhalla's Phantoms.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι το παιχνίδι, με τον Καρακωνσταντή να ηγείται με επτά και τον Δρόσο να δίνει προβάδισμα 10 πόντων στους πράσινους μετά την πάροδο επτά αγωνιστικών λεπτών, 4-14. Γεωργακάς, Sidor και Σαμπάνης ήταν οι τρεις οι οποίοι σκόραραν για τους γηπεδούχους στα πρώτα δέκα λεπτά, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να τους βάλει σε θέση οδηγού, 6-15.

Σαφώς αποτελεσματικότεροι εμφανίστηκαν στη δεύτερη περίοδο οι Βίκινγκς, οι οποίοι εμφάνισαν καλή επιθετική πολυφωνία και μείωσαν στο σκορ με τρεις διαφορετικούς παίκτες να βγαίνουν μπροστά. Για τους πράσινους, Καρακωνσταντής και Δρόσος συνέχισαν να είναι παραγωγικοί, για να έρθει στο φινάλε ο Μπακούρος και να γράψει το 12-31, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Μπακούρος ανέβασε ταχύτητα για τους πράσινους και διεύρυνε την ήδη υπάρχουσα διαφορά, 16-44. Οι Valhalla συνέχισαν να τα βρίσκουν σκούρα από την άμυνα των φιλοξενούμενων, βρήκαν λύσεις κυρίως από μακριά δια χειρός Παπαϊωάννου, αλλά παρέμειναν σε θέση συνοδηγού, 23-47, μετά το σουτ μέσης απόστασης του Κανάκη στην εκπνοή.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, με τον να Κοκόλα να το χλατσώνει από μακριά και τους Ρέππα και Καρακωνσταντή να συνεχίζουν το βιολί τους για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Οι Kasonic εν τέλει έφυγαν χαμογελαστοί από το ΓΣΠ, κάνοντας το 2/2 και επικρατώντας εύκολα των Valhalla's Phantoms.

Betsson MVP για τους Kasonic αναδείχτηκε ο Δρόσος Ρουμελιώτης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασιστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ από τους Valhalla ξεχώρισε ο Σταμάτης Κοκόλας με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Hooman, Sidor 5, Γεωργακάς 3, Κανάκης 10, Κοκόλας 4, Κρινής 3, Παπαϊωάννου 6, Σαμπάνης 2.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Ζυγούρης 4, Καρακωνσταντής 25, Λύκος 3, Μπακούρος 6, Προσηλιακός 8, Ρέππας 5, Ρουμελιώτης 15.

Τι μας άρεσε: Η καλή άμυνα των Kasonic!