30/10/2020
Deportivo Faliro 11 5 16 18 - 50 -
Koutchers 17 12 9 21 - 59 -

Πήραν φόρα οι Koutchers!

Δεύτερη σερί νίκη για τους Koutchers στο πρωτάθλημα, οι οποίοι με φοβερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση επικράτησαν της Deportivo Faliro με 50-59. Η διαφορά ανέβηκε δύο φορές πάνω από τούς 15 πόντους για τους Koutchers, η Deportivo Faliro κατάφερε δύο φορές να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό, χωρίς όμως να πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι στο οποίο ήταν εξαιρετικά άστοχοι.

Φορτσάτοι μπήκαν στο ματς οι Koutchers, οι οποίοι στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγήθηκαν με 0-9. Η Deportivo Faliro σε κακή μέρα, με κακές επιλογές κατάφερε να βάλει τους πρώτους της πόντους μετά από πέντε λεπτά και έτσι έμεινε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-17. Κασβής με οχτώ και Κορδαλής με πέντε πόντους καλύτεροι των Koutchers, ο Μαρινάκης είχε έξι για την Deportivo Faliro.

Σαφώς ανώτεροι και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Koutchers, οι οποίοι εκτόξευσαν την διαφορά στους 11 πόντους, 12-23 (14′). Η Deportivo Faliro δεν μπορούσε να βρει λύση στην επίθεση, καθώς η άμυνα των Koutchers με σωστές βοήθειες και παγίδες τους κράτησε χαμηλά στο σκορ και το ημίχρονο έληξε 16-29 υπέρ τους. Ο Μαρούσος πέτυχε όλους τους πόντους (5) της Deportivo, ο Παντελάκης πρώτος σκόρερ με έξι των Koutchers.

Στην τρίτη περίοδο η Deportivo Faliro έπρεπε και έβγαλε αντίδραση ώστε να καταφέρει να επιστρέψει στο ματς. Με επιμέρους σκορ 11-4 έκαναν το σκορ 27-33 (26′), όμως οι Koutchers κατάφεραν να ισορροπήσουν και να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 32-38. Οι Μαρούσος Μπίμπας έβαλαν από πέντε πόντους για τους γηπεδούχους, ο Κορδαλής πέτυχε όλους τους πόντους των Koutchers, εννέα στον αριθμό.

Καταιγιστικοί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Koutchers, οι οποίοι με φοβερή ευστοχία και πολύ καλό μπάσκετ κατάφεραν μέσα σε 150 δευτερόλεπτα να πετύχουν 11 πόντους, μετατρέποντας το 32-38 σε 32-49! Από την μία ή αναμενόμενη χαλάρωση και η αντίδραση της Deportivo Faliro έκανε το σκορ 50-57 (39′) αλλά ήταν αργά με τον πίνακα να γράφει στο τέλος 50-59 υπέρ των Koutchers. Ο Μπίμπας έκανε φοβερό δεκάλεπτο με 10 πόντους για την Deportivo Faliro, ο Παντελάκης είχε έξι και ο Μπιζιώτης πέντε για τους νικητές.

Mvp της αναμέτρησης  ήταν ο Κορδαλής με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λάθος και 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος για την Deportivo Faliro ο Μαρούσος με 12 πόντους, έχοντας 4/5 βολές και 4/8 δίποντα, ενώ πήρε και 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 13/35 δίποντα και 5/43(!) τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/9 βολές, 21/54 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, είχαν 2 τάπες και έκαναν 13 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Αδαμόπουλος, Κριεκούκης 12 (2τρ 11ρ), Κουφός 1, Γάτσιος, Μπίμπας 15 (1τρ 7ρ 5κλ), Μαρούσος 12 (9ρ), Μαρινάκης 8 (2), Παύλου, Δήμτσος 2 (6ρ).

Koutchers (Ραμμόπουλος): Τηγανίτας 2 (9ρ 5ασ), Κασβής 12 (8ρ), Μακρόπουλος, Κορδαλής 15 (2τρ 7ρ), Παντελάκης 13 (1τρ 6ρ), Γιαννάκης, Γεωργούλας 2, Νικολάου 6 (8ρ), Κουρλαμπάς 2, Ραμμόπουλος, Μπιζιώτης 7 (1τρ 6ρ).

Τι μας άρεσε: Η καταπληκτική εμφάνιση των Koutchers συνολικά.