17/09/2024
The Leftovers 13 14 20 12 - 59 -
Anatolians Jazz 17 8 13 9 - 47 -

Πήραν και τα απομεινάρια

Πρώτο παιχνίδι και πρώτη νίκη για τους The Leftovers εναντίον των Anatolians Jazz με σκορ 59-47. Από την αρχή οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν κάτι μεταξύ τους καθώς στο πρώτο μισό της 1ης περιόδου έμειναν πολύ κοντά στο σκορ με τη διαφορά να μην ξεπερνάει το καλάθι. Προς το τέλος της περιόδου οι Anatolians Jazz κατάφεραν να αναπτύξουν μία διαφορά 6 πόντων (10-16). Στην κόρνα το σκορ ήταν υπέρ τους με 13-17.

Το ξεκίνημα της 2ης περιόδου δεν διέφερε ιδιαίτερα από αυτό της προηγούμενης. Πάλι μέχρι τα μέσα οι δύο ομάδες σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα των The Leftovers μπροστά με διαφορά καλαθιού και το σκορ στο 27-25.

Στην 3η περίοδο οι The Leftovers προσπάθησαν να ανοίξουν την απόσταση και το κατάφεραν για λίγο αλλά οι Anatolians Jazz μειώσαν μέχρι και στον πόντο. Όμως οι The Leftovers απάντησαν και άνοιξαν τη διαφορά ξανά, φτάνοντας μέχρι και στο +9 (39-30) ενώ λίγο αργότερα και στο +11 (45-34). Στο τέλος της περιόδου οι The Leftovers ήταν πάνω στο σκορ με 47-38.

Η 4η περίοδος δεν έπαιξε καθοριστικό ρόλο για την εξέλιξη του αγώνα, πλην του τελικού αποτελέσματος. Στο επί μέρους σκορ οι ομάδες έμειναν χαμηλά λόγω πολύ καλών αμυνών και οι The Leftovers πήραν την πρώτη τους νίκη με 59-47.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Σταύρος Αντωνιάδης με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Anatolians Jazz διακρίθηκε ο Θρασύβουλος Οδοντίδης με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

The Leftovers: Σταύρος Αντωνιάδης 25 (4), Αργυρίου 0, Βαρδάκας 5 (1), Ζιασιάκος 3 (1), Μαρκόπουλος 4, Μπαρμπαρούσης 8, Ναθαναήλ 5, Πανούχος 2, Πάππας 2, Πελοπίδας 0, Χ"γεωργίου 3, Χούρη 2

Anatolians Jazz: Αλεξάκης 2, Αλεξιάδης 2, Βαφειάδης 3 (1), Οδοντίδης 19, Παρισάκης 4, Πατελίδας 10, Χ"εμμανουήλ Δ. 10, Χ"εμμανουήλ Χ. 5, Χατζόπουλος 0