Los Abeles Fakers 16 20 19 17 - 72 -
Gladiators 28 11 18 22 - 79 -

Πήραν και την δεύτερη "Μονομαχία"!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στην Evolution οι Gladiators καθώς επικράτησαν στο Μαζαράκη των Los Abeles Fakers.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι "Μονομάχοι", καθώς με τρίποντες "βόμβες" των Τσακίρη, Νάννου και Πρίτσου προηγήθηκαν με 16-28. Για τους μόλις πέντε γηπεδούχους, οι Αντωνάκης και Βλασσόπουλος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι Fakers παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν καλύτερες επιλογές στην επίθεση, με τους Φωτεινό, Βλασσόπουλο και Αντωνάκη να κάνουν την διαφορά, ενώ το αμυντικό τους πλάνο άρχισε να αποδίδει. Οι Gladiators δεν έπαιξαν καλό μπάσκετ, έκαναν αρκετά λάθη και είδαν το +12 του πρώτου δεκαλέπτου να μετατρέπεται σε -3 στο τέλος του ημιχρόνου (36-39).

Έχοντας το... πόδι "κολλημένο" στο γκάζι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα μέσα της περιόδου και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι με Τσακίρη και Σαραουάτι έβγαλαν μια μίνι αντίδραση και πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (55-57), ωστόσο τα πάντα παρέμεναν ανοιχτά.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί. Με τον Βλασσόπουλο να κυριαρχεί και στις δύο μεριές του παρκέ οι Fakers πήραν για πρώτη φορά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (60-59). Οι "Μονομάχοι" που συνέχισαν να δυσκολεύονται κάλεσαν εσπευσμένα time out για να αλλάξουν την κατάσταση. Το time out ήταν ευεργετικό για τους Gladiators, αφού με ωραίο μπάσκετ και σερί 12-20 έφτασαν δύσκολα στη δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μπορεί να ήταν μόλις πέντε, όμως κέρδισαν τις εντυπώσεις με την εμφάνισή τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσακίρης με 22 πόντους (3/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 4/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 26/52 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/44 δίποντα, 10/28 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Αντωνάκης 10 (2/, Βλασσόπουλος 32, Λουκαΐτης 11, Ουζουνίδης 12, Φωτεινός 7 (1)

Gladiators (Μισιχρόνης): Σαραουάτι 4, Μισιχρόνης 13 (1), Τσακίρης 22 (4), Νάννος 12 (2), Πρίτσος 16 (3), Αρφαράς 4, Ματθαίου 8

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς καθώς και η συγκινητική εμφάνιση των Fakers.