05/03/2023
Powerpuff Boys 12 22 14 14 - 62 -
Φιορετσίνα 15 14 12 8 - 51 -

Πήραν νίκη και διαφορά οι Powerpuff Boys!

Σημαντικό βήμα παραμονής, έκαναν το βράδυ της Κυριακής 5 Μαρτίου οι Powerpuff Boys, καθώς σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με μάχες σώμα με σώμα, επικράτησαν απέναντι στην Φιορετσίνα με 62 – 51, καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου γύρου.

Οι ομάδες πήγαιναν σε πολύ γρήγορες επιθέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Φιορετσίνα να οδηγεί την κούρσα από την αρχή και να διατηρεί προβάδισμα με 12 – 17. Ο Στασινόπουλος έδωσε το έναυσμα με 6 συνεχόμενους πόντους, Γεωργακόπουλος ,Αθανασόπουλος συνέχισαν με τρίποντα και ο Μαλακός στην συνέχεια με 4, έδιναν τις λύσεις για τους Βιόλα. Για τους Powerpuff που ακολουθούσαν καταπόδας το σκορ,ξεχώρισε το δίδυμο Σταυριανού-Παπαϊωάννου, με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με 5 πόντους του Σταυριανού και 4 του Παπαιωάννου, προηγήθηκαν 23 – 21. Στην συνέχεια η Φιορετσίνα βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με Μακρίδη – Αθανασόπουλο να βάζουν από ένα τρίποντο, αλλά οι Powerpuff με ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο, από Σταυριανό, Παπαϊωάννου, Ράουατ και Σταμπουλτζίδη , πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34 – 31.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων,που πήγαιναν σε πολύ δυνατές μονομαχίες, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να είναι μπροστά με 48 – 43. Οι Πράσινοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Αθανασόπουλο να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Σαμοΐλη να σκοράρει ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να προσπεράσουν, Χαρικιόπουλος- Γεωργακόπουλος τραβούσαν το κουπί με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου, η Φιορετσίνα τρέχοντας σερί 3 – 8, με Παπαγιάννη και Γεωργακόπουλο να βάζουν από 3 πόντους, έφερε το ματς στα ίσια(51-51). Σε εκείνο το σημείο, οι Powerpuff έβγαλαν πολλή ενέργεια στην άμυνα, έτρεξαν σερί 11-0 με έξι διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν κι έφτασαν στην νίκη με 62-51, καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου γύρου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γεωργακόπουλος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Powerpuff είχαν 22/87 τρίποντα, 3/17 τρίποντα, 9/23 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Η Φιορετσίνα είχε 14/42 τρίποντα, 5/29 τρίποντα, 8/21 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ , μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Powerpuff Boys(Ράουατ): Αθανασόπουλος 6(8ρ.)Καστρίσιος 3, Παπαϊωάννου 13, Παππάς 3,Ράουατ 4, Σαμοΐλης 6(8ρ.), Σταμπουλτζίδης 10(11ρ.), Σταυριανός 17(10ρ.).

Φιορετσίνα(Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 6, Γεωργακόπουλος 15(11ρ.), Μαγκούτης, Μακρίδης 10(11ρ.), Μαλακός 4, Παπαγιάννης 1, Στασινόπουλος 10, Χαρικιόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και το πείσμα που έβγαλαν οι δύο ομάδες διεκδικώντας την νίκη.