16/06/2023
Escapers 18 10 28 24 - 80 -
Iron Maidan 11 9 8 16 - 44 -

Πήραν το προβάδισμα με τρόπο επιβλητικό οι Escapers!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, στη φάση τωn 32’ για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Escapers εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα, αλλά και τις απουσίες των αντιπάλων πραγματοποίησαν το 1-0, καθώς νίκησαν τους Iron Maidan με σκορ 80-44. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Γάτο να βάζει στοίχημα με την διοργάνωση ότι Τάγκας θα τελειώσει με λιγότερους από 4 πόντους στο ενεργητικό του. Όπως καταλαβαίνετε αυτό είχε σαν συνέπεια να μη δίνει τη πορτοκαλί από το αριστερό στο δεξί και να τελειώνει τη περίοδο με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, αποτελώντας τον ουσιαστικότερο λόγο που οι escapers έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 18-11. Στην αντίπερα όχθη, ο Θοδωρής Μαλτέζος ηγήθηκε των προσπαθειών των maidan με 7 πόντους.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν το πιο ισορροπημένο της αναμέτρησης, αφού ναι μεν το κέρδισαν εκ νέου οι γηπεδούχοι, αλλά αυτή τη φορά με το επιμέρους 10-9. Ο Μανούρης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος με 6 πόντους, ενώ 3 είχε ο Μπαιλας από την πλευρά των Iron. Το ημίχρονο τέλειωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 28-20.

Οι γηπεδούχοι στη προτελευταία στροφή ήταν απολαυστικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, περιόρισαν τον αντίπαλο στους οκτώ πόντους, σκόραραν 28 και οδηγήθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο σε θέση ισχύος με σκορ 56-28.

Η τελευταία περίοδος σημαδεύτηκε από τα παράπονα του Τσιγκλιτσή για τη μπάλα του παιχνιδιού, την «αλά Τεόντοσιτς» μαγική πάσα του Άρη Μάκρη, αλλά και το γεγονός ότι ο Τάγκας ξεπέρασε τους 4 πόντους. Βέβαια, πρέπει να τονίσουμε ότι τα παράπονα του Τσιγκλιτσή ακολούθησαν τέσσερα εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75,  με τα πειράγματα των συμπαικτών του προς το πρόσωπο του να δίνουν και να παίρνουν. Ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε την ομάδα της κόουτς Κεφαλά να πανηγυρίζει τη νίκη με σκορ 80-44.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Νίκος Γάτος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γεράσιμος Γεράκος είχε 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Οι Escapres είχαν 19/48 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 3/4 βολές, 41 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/38 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 6/12 βολές, 35 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 λάθη .

Escapers(Κεφαλά): Βρακάς 6, Γάτος 17, Δεπάστας 4, Μανούρης 9, Σιώπκας 8, Τάγκας 7, Τσιγκλιτσής 25, Φράγκος 4.

Iron Maidan(Μακρής): Βελιώτης 4, Γεράκος 6, Μακρής 12, Αγαμέμνων Μαλτέζος 3, Θοδωρής Μαλτέζος 13, Μπαιλας 6.

Τι μας άρεσε : Ο επιθετικός οίστρος του Τσιγκλιτσή έξω από τη γραμμή των 6.75!!