01/02/2023
Gunners 20 23 14 25 - 82 -
Greek Freaks 17 16 7 18 - 58 -

Πήραν τα όπλα τους και «καθάρισαν» οι Gunners!

Οι Gunners, το βράδυ της Τετάρτης 1 Ιανουαρίου, εμφανίστηκαν… κεφάτοι και «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες τους Greek, καθώς επικράτησαν εύκολα 82-58 στην εξ αναβολής αναμέτρηση. Οι Gunners έκαναν το καλύτερο επιθετικό τους παιχνίδι στη φετινή σεζόν, δίνοντας συνέχεια έτσι στο νικηφόρο σερί τους που πλέον φτάνει στα 7 συνεχόμενα παιχνίδια και μετρούν 9 νίκες και 3 ήττες. Οι Greek Freaks από την άλλη δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα, που τους έριξε στο 6-7.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στη συνέχεια ένα μικρό προβάδισμα με το τρίποντο του Πάνια για το 11-8. Ακουμιανάκης, Κογιώνης και Πάνιας κράτησαν σταθερά μπροστά την ομάδα τους στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Ιωαννίδης απλά κατάφερε να μειώσει σε 20-17 λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση των Gunners παρέμενε σταθερή και καλή, με τον Ακουμιανάκη να βγάζει ενέργεια στο παρκέ. Από τα χέρια του ίδιου γράφτηκε, μάλιστα, το 29-23, που έφερε τους γηπεδούχους στο +6, ενώ λίγο αργότερα βρήκε συμπαραστάτη τον Ραυτόπουλο ο οποίος με τις τρίποντες εκτελέσεις του έκανε το 37-28. Ο Χαλούδης το πάλεψε για τους Greek Freaks, μείωσε σε 38-33, όμως οι γηπεδούχοι «χτύπησα» ξανά με τον Κογιώνη,  ο οποίος έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη ρακέτα και διαμόρφωσε το 43-33, που ήταν και το σκορ της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι σημάδεψαν αρκετά τον Κογιώνη στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-2 ξέφυγαν στο +18 (53-35). Οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν πολύ μεγάλη δυσκολία στην δημιουργία απειλής στην επίθεση, ενώ από την άλλη έβλεπαν τους αντιπάλους τους να φτάνουν εύκολα στο καλάθι, είτε με αιφνιδιασμούς, είτε με οργανωμένες επιθέσεις. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τελικά τους Gunners στο +17 με το σκορ να γράφει 57-40.

Οι Gunners δεν έριξαν τον ρυθμό τους στην τέταρτη περίοδο και γρήγορα έφεραν το ματς στο 63-40, με τον Πατσίκα να «βρίσκει το χέρι του» και να εκτελεί πίσω από τα 6,75. Εκείνος που ανέλαβε δράση στη συνέχεια, πίσω από την γραμμή του τριπόντου, ήταν ο Πάνιας και κάπως έτσι, με δύο δικά του τρίποντα, διαμόρφωσε το 73-47. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικά, κάτι που γνώριζαν και οι δύο ομάδες. Ο Σκάγκος έκανε ότι μπορούσε να ρίξει κάπως την διαφορά, ο Καραμπέτσος «πυροβολούσε» για τους γηπεδούχους και έτσι φτάσαμε στο τελικό 82-58, με τους Gunners να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιλτιάδης Πατσίκας ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Χαλούδης με 20 πόντους, 1 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο συνολικά στο ματς.

Οι Gunners είχαν 20/46 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 9/15 βολές και 39 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 19 ασίστ, 11 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι Greek Freaks είχαν 16/46 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 11/13 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη και 6 μπλοκ.

Gunners (Παναγόπουλος): Ακουμιανάκης 11(5ρ.), Ζούρος 2(5ρ.), Καλογιαννίδης, Καραμπέτσος 8, Κογιώνης 17(7ρ.), Κωστακιώτης, Πάνιας 19, Παπαδόπουλος 4(6ρ.), Πατσίκας 15(10ρ.), Ραυτόπουλος 6(3ρ.)

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Ιωαννίδης 4(2ρ.), Καρατζής 10(9ρ.), Καρανδρέας, Μπαμπάλης 4(4ρ.), Προκάκης 5(3ρ.), Σκάγκος 5, Σύλλας 5(1ρ.), Τσαμπαρλής 2(3ρ.), Υφαντόπουλος 3(8ρ.), Χαλούδης 20(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Gunners, οι οποίοι έκαναν το πιο παραγωγικό παιχνίδι τους στη σεζόν.