19/03/2023
Paraliers 14 17 16 14 - 61 -
Gladiators 17 17 6 11 - 51 -

Πήραν τη ρεβάνς και κλείδωσαν την πρωτιά οι Paraliers!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Paraliers επικράτησαν των Gladiators με 61-51 και φαίνεται ότι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τερματίσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Evolution League.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μονομάχοι, μπαίνοντας σε θέση οδηγού χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Μισιχρόνη (10π.) και τις πολύτιμες βοήθειες των Πρίτσου (3π.), Ρούσσου (2π.) και Νάννου (2π.). Σε απόσταση ενός σουτ παρέμειναν οι μετέπειτα νικητές, με τους Περσεμάτη (8π.), Καρουζάκη (3π.) και Αλ. Σκόρδο (2π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-17.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι Gladiators διατήρησαν υψηλό ποσοστό στο περιφερειακό τους σουτ και, όντας πολύφωνοι επιθετικά, έδειξαν ανεπηρέαστοι από την απουσία του ηγετικού Τσακίρη. Οι Paraliers είχαν κι εκείνοι ικανοποιητικό ρυθμό επιθετικά, κλείνοντας το ημίχρονο στο -3, χάρη στα καλάθια των Β. Σκόρδου (6π.), Στυλιανού (5π.), Αλ. Σκόρδου (4π.) και Οικονομόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 31-34.

Μετά την ανάπαυλα η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς την πλευρά των γηπεδούχων. Οι Paraliers ανάγκασαν σε επιθετικό μπλακ άουτ τους Gladiators και με επιμέρους 16-6 κυριάρχησαν σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το ματς και σκοράροντας με τους Αλ. Σκόρδου (7π.), Β. Σκόρδο (4π.) και Στυλιανό (3π.) έφτασαν στη νίκη χωρίς άγχος. Οι Gladiators πάλεψαν για να επιστρέψουν, όμως τα καλάθια των Πρίτσου (3π.), Μισιχρόνη (3π.), Λαδά (2π.) και Ματθαίο (2π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Paraliers είχαν 17/47 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Gladiators είχαν 11/41 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν  7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μηνάς Περσεμάτης με 15 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/4 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μισιχρόνης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Paraliers (Σκόρδος): Καμπουράκης 2, Καρουζάκης 3, Μπραιμνιώτης, Οικονομόπουλος 5 (1), Περσεμάτης 15, Σκόρδος Αλ. 17 (1), Σκόρδος Β. 11 (1), Στυλιανός 8 (2), Φορτσάκης.

Gladiators(Μισιχρόνης): Ρούσσος 4, Νάννος 5, Μισιχρόνης 17, Πρίτσος 8, Ψαράκης 5, Βαταλίδης, Λαδάς 4, Ματθαίου 8.

Τι μας άρεσε: Ορισμένες εξαιρετικές φάσεις που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.