10/03/2024
N.A. 99ers 15 17 10 23 - 65 -
Kasonic Beers 18 12 16 13 - 59 -

Πήραν την ρεβάνς και τώρα.....πρώτοι οι 99ers!

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τους Kasonic να μπαίνουν με φόρα στο παρκέ και με τους Alla, Ρουμελιώτη και Χατζημιχαήλ, να πετύχουν πόντους μέσα από το paint. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και σκόραραν με τους Μερμίγκη και Δημάδη, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ στο 15-18.

Στο δευτερο δεκάλεπτο οι 99ers κυριάρχησαν, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με σκορ 32-30. Στην επίθεση ξεχώρισαν οι Μαραγκουδάκης, Καθάριος και Μερμίγκης. Από την αντίπαλη μεριά οι Kasonic σκόραραν  με τους Alla, Ασημακόπουλο και Ρουμελιώτη.

Στο δευτερο ημιχρονο τα πράγματα άλλαξαν, με τους Kasonic να κάνουν άμυνα για σεμινάριο, ενώ στην επίθεση έβαλαν πόντους οι Χατζημιχαήλ και Ρουμελιώτης. Στην αντίπερα όχθη οι 99ers αιφνιδιάστηκαν με την άμυνα ζώνης που έπαιξαν οι Kasonic. Λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Καθάριος και Παπαπέτρος, με το σκορ να βρίσκεται στο 42-46.

Στην τέταρτη περίοδο οι ρολόι άλλαξαν ξανά, με τους 99ers να κάνουν εξαιρετικό δεκάλεπτο. Έπαιξαν παθιασμένα στην άμυνα και με τους Μαραγκουδάκη, Μερμίγκη και Δημάδη στην επίθεση γύρισαν το σκορ υπέρ τους. Αυτό που κατάφεραν οι Kasonic ήταν να μαζέψουν την διαφορά με τους Προσηλιακό και Λύκο να πετύχουν τα καλάθια. Το τελικό σκορ ήταν 65-59.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαπέτρος Μιχαήλ με 8 πόντους 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Alla Emilliano με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ (double-double).

NA 99ers(Καζάκος): Δημάδης 11, Καθάριος 12,  Κόκκινης 9, Μαραγκουδάκης 13, Μερμίγκης 12,  Παπαπέτρος 8

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Alla  14, Ασημακόπουλος 4, Ζυγούρης,  Καρακωνσταντής, Λύκος 9, Προσηλιακός 9, Ρουμελιώτης 12,  Χατζημιχαήλ Γ. , Χατζημιχαήλ Π. 13

Τι μας άρεσε:  Ο γρήγορος ρυθμός και η εναλλαγή του σκορ από την μία ομάδα στην άλλη!!