04/03/2023
Basket Case 4 10 9 12 - 35 -
Digeders BC 11 8 9 13 - 41 -

Πήραν τη ρεβάνς οι Digeders !

Το βράδυ του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Digeders επικράτησαν στις λεπτομέρειες απέναντι στην Basket Case με 35-41 και έφτασαν τις 9 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development 2 League, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου. Προβλημάτων συνέχεια για την Basket Case που συνεχίζει να παλεύει για να βάλει τέλος στο μεγάλο αρνητικό σερί της. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, μπαίνοντας σε θέση οδηγού από τα πρώτα λεπτά, χάρη στα καλάθια των Κουφογεώργου (4π.), Αλιμπέρτη (3π.), Θεοδώρου (2π.) και Τοπούζ (2π.). Μουδιασμένα άρχισε το ματς η γηπεδούχος ομάδα, σκοράροντας μόλις 4 πόντους με τους Καλοκαιρινό και Σταμουλακάτο. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-11.

Αρκετά πιο ισορροπημένο ήταν το ματς στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-8. Η ομάδα του Χέλμη άρχισε να βρίσκει ρυθμό, βασιζόμενη επιθετικά στους Σταμουλακάτο (6π.), Καλοκαιρινό (2π.) και Μπογιατζή (2π.) μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, οι Digeders διατήρησαν το προβάδισμα στην κατοχή τους, με τους Αλιμπέρτη (4π.), Στέκα (2π.) και Κουφογεώργο (2π.) να τραβούν κουπί επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 14-19.

Μετά την ανάπαυλα οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο σε ένα δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 9-9. Νινιός (5π.), Χέλμης (2π.) και Μπογιατζής (2π.) οδηγούσαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ οι Digeders απάντησαν με Αλιμπέρτη (5π.) και Στέκα (4π.) ξεκινώντας την τελευταία περίοδο με +5. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 23-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Basket Case δεν τα παράτησε. Με κρίσιμα καλάθια των Μπογιατζή (7π.), Χέλμη (3π.) και Καλοκαιρινού (2π.) η Μπασκετική Υπόθεση έφερε το ματς σε ισορροπία λίγο πριν το φινάλε, εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση των φιλοξενούμενων. Τελικά, όμως, οι Digeders κατάφεραν να διαχειριστούν την κατάσταση και με πρωταγωνιστές τους Θεοδώρου (5π.), Αλιμπέρτη (4π.), Κουφογεώργο (2π.) και Στέκα (2π.) απέδρασαν με το διπλό από το Basketaki Arena.

Στο τέλος του αγώνα, η Basket Case είχε 14/45 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Digeders BC είχαν 15/44 δίποντα, 2/32 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Νίκος Αλιμπέρτης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 4/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Χέλμης με 5 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Basket Case (Χέλμης): Καλοκαιρινός 6, Κολιάκος Γ., Μπογιατζής 11 (1), Νινιός 5 (1), Σταμουλακάτος 8, Χέλμης 5, Ψαρράκης.

Digeders BC (Ζορμπάς): Αλιμπέρτης 16 (2), Ζορμπάς, Θεοδώρου 7, Κουφογεώργος 8, Τοπούζ 2, Στέκας 8.

Τι μας άρεσε: Κάποιες θεαματικές φάσεις που μας προσέφεραν οι Digeders.