30/05/2023
Pink Paper 19 8 13 8 - 48 -
Αμφιδέξιοι 11 8 21 16 - 56 -

Πήραν τη μάχη οι Αμφιδέξιοι!

Μάχη μέχρι τέλους έδωσαν οι Αμφιδέξιοι το βράδυ της Τρίτης 30 Μαΐου κόντρα στο Pink Paper και τελικά έφτασαν στην 3η νίκη τους στην φετινή σεζόν, επικρατώντας 48-56. Αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το Pink Paper κρατούσε το προβάδισμα στα χέρια του, οι Αμφιδέξιοι έδειξαν χαρακτήρα και στο τέταρτο δεκάλεπτο έφεραν το ματς στα μέτρα τους και έφτασαν το ρεκόρ τους στο 3-2. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, λύγισαν στο φινάλε και έπεσαν στο 2-3.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι οι γηπεδούχοι να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα δια χειρός Ράπτη με 13-11. Ο Ορφανίδης με δύο σερί τρίποντα και τρία συνολικά στο πρώτο δεκάλεπτο, διαμόρφωσε το 19-11, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το Pink Paper έχτισε μία απόσταση 9 πόντων (21-12), με τους Παπαδόπουλο και Βερούση να μειώνουν σε 21-16. Οι δύο ομάδες δεν ήταν και τόσο εύστοχες στην δεύτερη περίοδο, με την καθεμία να πετυχαίνει από 8 πόντους και με τους γηπεδούχους να κρατούν τα «ηνία» και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 27-19.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ανήκε στους Αμφιδέξιους, οι οποίοι μπήκαν με φόρα και με τα τρίποντα του Στουρνάρα, αλλά και τα καλάθια των Βερούση και Τζαβέλλα, έκαναν ένα 0-10 για το 27-29. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχραιμία, ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο +5 (40-35). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμα ένα σερί για να φέρουν το ματς στα ίσα και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 40-40.

Το παιχνίδι ξεκινούσε από το «μηδέν» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Pink Paper να προηγείται αρχικά με 46-42, λίγο πριν αναλάβει δράση πίσω από τα 6,75 ο Στουρνάρας και με δύο συνεχόμενες εύστοχες εκτελέσεις δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (46-48). Ο Μποτσάκος ισοφάρισε σε 48-48, όμως σε εκείνο το σημείο το Pink Paper είδε τους αντιπάλους να πατάνε «γκάζι» και να μην αφήνουν περιθώρια στους γηπεδούχους για κάτι καλό. Ο Βερούσης έβαλε μπροστά τους Αμφιδέξιους (48-50), ενώ ο Ρίζος πέτυχε 4 καθοριστικούς πόντους για το 48-54. Οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν τη νίκη, με τον Τζαβέλλα να διαμορφώνει το 48-56 που έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους Αμφιδέξιους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριος Βερούσης με 14 πόντους, 3 ασίστ και 11 ριμπάουντ συνολικά. Από το Pink Paper ξεχώρισε ο Νικόλαος Ορφανίδης με 19 πόντους, 1 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Το Pink Paper είχε 15/39 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 0/4 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Αμφιδέξιοι μέτρησαν 12/24 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 8/17 βολές, 40 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα είχαν 5 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Pink Paper (Αζάρ): Αζάρ, Ζηζόπουλος 4(2ρ.), Καμπόσος, Καραΐσκος 5(3ρ.), Κονταρίνης 8(3ρ.), Κοντομίχος, Μποτσάκος 4(6ρ.), Ορφανίδης 19(2ρ.), Ράπτης 8(10ρ.)

Αμφιδέξιοι (Τζαβέλλας): Βερούσης 14(11ρ.), Γκατζιώρας 5(3ρ.), Κλάδης, Παπαδόπουλος 2(3ρ.), Ρίζος 13(6ρ.), Στουρνάρας 15(1ρ.), Τζαβέλλας 7(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι Αμφιδέξιοι και στο τέλος πήραν τη νίκη.