21/12/2022
Golden Steak Warriors 16 15 29 16 - 76 -
Harlems 18 18 16 22 - 74 -

Πήραν τη ρεβάνς οι Golden Steak Warriors!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Golden Steak Warriors (Master) υποδέχθηκαν τους Harlems (Elite) σε knock out παιχνίδι για την φάση των 32 του Basketaki Cup. Η ομάδα του Απόστολου Μπαλατσούρα επικράτησε με 76-74 παίρνοντας τη ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό στα προημιτελικά της Master. Πολλαπλά τα οφέλη για τους Πολεμιστές που χρειάζονταν μια τέτοια νίκη για ψυχολογικούς κυρίως λόγους. Το επόμενο εμπόδιο στη φάση των 16 είναι ίσως και το υψηλότερο δυνατό, καθώς οι Warriors θα βρουν απέναντί τους τους περσινούς πρωταθλητές της Elite, West Kings ! Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Η ομάδα του Νίκου Ρουσιώτη, που παρουσιάστηκε με μόλις μια διαθέσιμη λύση από τον πάγκο, ξεκίνησε καλύτερα το ματς. Κάντζιος (6π.), Μότσιος (5π.), Σιάμος (4π.) και Δαμίγος (3π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια των Αμερικάνων που μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Warriors παρότι ξεκίνησαν μουδιασμένα, βρήκαν έγκαιρα τα πατήματά τους και μείωσαν γρήγορα στο καλάθι, χάρη στους Σαράντη (6π.), Πλακογιαννάκη (4π.), Μακρή (4π.) και Αντωνόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-18.

Μοιρασμένο ήταν και το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Harlems να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα. Το δίδυμο Μότσιο (7π.) – Δαμίγος (7π.Π) συνέχισε να πληγώνει την άμυνα των γηπεδούχων, ενώ οι Σιάμος και Αγγελόπουλος προσέθεσαν από 2 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη ο, σεληνιασμένος τον τελευταίο καιρό, Πλακογιαννάκης (9π.) ηγήθηκε της επίθεσης των Golden Steak, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Μπαρδούτσο (2π.),  Κ. Μητρόπουλο (2π.) και Μακρή (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 31-36.

Μετά την ανάπαυλα οι μετέπειτα νικητές παρουσιάστηκαν καταιγιστικοί, σκοράροντας σε ένα δεκάλεπτο (29π.) ελαφρώς λιγότερο από όσο σκόραραν σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Με τον αρχηγό Σαράντη (8π.) να βγαίνει μπροστά και τον Αντωνόπουλο να προσφέρει συνεχόμενες λύσεις στο χαμηλό ποστ, η ομάδα του Μπαλατσούρα επέβαλλε το δικό της ρυθμό στο ματς. Μακρής (4π.), Σωληναραίος (3π.), Πλακογιαννάκης (3π.) και Μπαρδούτσος (2π.) βρήκαν κι εκείνοι το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με διψήφια διαφορά. Από πλευράς Harlems οι Κάντζιος (6π.), Μότσιος (5π.), Δαμίγος (3π.) και Σιάμος (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς τα αμυντικά προβλήματα ήταν μεγάλα.  Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 60-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Warriors έδειξαν ικανοί να επικρατήσουν χωρίς δράματα, διατηρώντας για αρκετή ώρα το προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους. Οι Harlems, ωστόσο, δεν τα παράτησαν. Με πρωταγωνιστές τους Δαμίγο (9π.), Μότσιο (6π.), Αγγελόπουλο (3π.) και Σιάμο (3π.) οδήγησαν το ματς στις ειδικές καταστάσεις και είχαν την ευκαιρία να το στείλουν και στην παράταση. Οι Warriors παρέμειναν ψύχραιμοι, βρήκαν λύσεις από τους Μπαρδούτσο (6π.), Πλακογιαννάκη (5π.), Σαράντη (3π.) και Μακρή (2π.) και, παρότι τελικά καρδιοχτύπησαν, πήραν δίκαια την πρόκριση.

Οι Harlems αποχαιρέτησαν με ήττα μια χρονιά … to remember (όπως έχει πολλάκις ο πρόεδρος Ρουσιώτης) και επικεντρώνονται στο μεταγραφικό παζάρι, καθώς είναι δεδομένο ότι θα χρειαστούν ενισχύσεις ενόψει δευτέρου γύρου.

Οι Golden Steak Warriors, από την άλλη, θα αντιμετωπίσουν το Black Mamba στις 28 του Δεκέμβρη (B.Arena) σε ένα ματς που ίσως κρίνει πολλά αναφορικά με την είσοδό τους στα Playoffs.

Στο τέλος του αγώνα, οι Golden Steak Warriors είχαν 22/43 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 11/20 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Harlems είχαν 17/41 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 19/34 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Αντωνόπουλος με 10 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα και 2/5  βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Δαμίγος με 22 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας) : Σωληναραίος 3, Μακρής 12, Τάλιας, Σαράντης 17 (4), Πλακογιαννάκης 17 (4), Μπαρδούτσος 10, Αντωνόπουλος 10, Μητρόπουλος Κ. 2.

Harlems (Ρουσιώτης) : Αγγελόπουλος 5 (1), Κάντζιος 13 (4), Σιάμος 11, Ρουσιώτης, Μότσιος 23, Δαμίγος 22 (2).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες και το σασπένς στο φινάλε.