26/03/2023
LazerWolves 22 16 28 21 - 87 -
Los Abeles Fakers 20 27 15 16 - 78 -

Πήραν την ματσάρα και προβάδισμα παραμονής οι Lazers!

Το απόγευμα της Κυριακής 26 Μαρτίου στο Σπάρτακο, σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με καταιγισμό τρίποντων από τις δύο ομάδες, η ηρωική πεντάδα των Lazers κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη με 87 – 78 απέναντι στους Los Abeles Fakers και παράλληλα προβάδισμα στην υπόθεση παραμονή.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τρέχουν και να σκοράρουν ακατάπαυστα από μέση και μακρινή απόσταση, με τους Lazers να έχουν μικρό προβάδισμα 22 – 20. Κατσαλής και Κουφόπουλος κουβαλούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας από 9 πόντους αμφότεροι, ενώ τις λύσεις για τους Πράσινους, έδιναν κυρίως οι Φωτεινός – Αντωνάκης με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα, ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τους Fakers να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και με το δίδυμο Βογιατζή με 9 και Αντωνάκη με 8 πόντους αντίστοιχα να κάνουν όργια στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38 – 47. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλά στην επίθεση με τον Κατσαλή να ξεχωρίζει με 7 πόντους και τους Κουφόπουλο – Βέλλη να προσφέρουν από 4, αλλά δεν έβρισκαν αντίδοτο στην άμυνα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα στο - 9.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Lazers ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση σκοράροντας 28 πόντους, με τον Κουφόπουλο να κάνει απίθανα πράγματα στο παρκέ με 17 προσωπικούς. Στην αντίπερα όχθη , για τους Fakers που έμπαζαν από παντού στο αμυντικό κομμάτι, ξεχώρισε ο Βογιατζής με 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι, χωρίς τον τραυματία Αντωνάκη πάλεψαν πολύ για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, με πρώτο βιολί τον Ουζουνίδη με 6 πόντους και τους Φωτεινό(5), Κωνσταντίνου να δίνουν μεγάλες μάχες, αλλά οι Lazers με Βέλλη, Μαυρωτά και Αντωνακόπουλο να κάνουν όλη την βρώμικη δουλειά, τον Κατσαλή να πυροβολεί από παντού με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά και τον Κουφόπουλο να σκοράρει ξανά δις από την περιφέρεια, έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 87 – 78.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Άγγελος Κουφόπουλος με 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βογιατζής με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Lazers είχαν 19 / 40 δίποντα, 13 / 28 τρίποντα, 10 / 19 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Fakers είχαν 26 / 65 δίποντα, 7 / 18 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 2, Βέλλης 13(7ρ.- 9 ασίστ), Κατσαλής 34, Κουφόπουλος 32(12ρ.), Μαυρωτάς 6.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Αντωνάκης 14, Βογιατζής 22(11ρ.), Κωνσταντίνου 12(13ρ.), Λουκαΐτης 4, Ουζουνίδης 10(13ρ.), Σταυρακάκης 2, Φωτεινός 14.