10/12/2022
RBD Σπάρτανς 4 22 15 17 - 58 -
Ναυάγια 12 18 13 13 - 56 -

Πήραν την "μάχη" οι Spartans!

Επιστροφή στις νίκες για τους Spartans στον πρώτο όμιλο του Basketaki Rebound League, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής λύγισαν στο φινάλε τα Ναυάγια με 58-57 στο κλειστό του Περιστερίου και ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο όντας στην τέταρτη θέση, αφήνοντας τον αντίπαλο στην έκτη!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τα Ναυάγια, καθώς με 4 πόντους του Θωμά, τρίποντο του Μελισσάρη και καλάθια των Χάνου - Καραβασίλη, προηγήθηκαν με 4-12. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πατσό και Νούκε να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Καραβασίλη, 7 του Θωμά και 3 του Χάνου, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων, 16-27. Πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν την ανάπαυλα οι Spartans και με ηγέτη τον Νούκε με 13 πόντους, αλλά και βοήθειες των Φραγκούλη - Πατσού, πλησίασαν στους 4, 26-30!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με ακόμη 8 πόντους του Καραβασίλη τα Ναυάγια διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 41-43. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι κυανέρυθροι, με τον Πετρόπουλο να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια και τον Νούκε να προσθέτει 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 41-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη και τελικά οι Spartans κατάφεραν να φτάσουν σε αυτήν με 58-56 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πατσού, Φραγκούλη, Πετρόπουλου και Παντελάκη. Για τους ασπρόμαυρους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Χάνος, Καραβασίλης, Μελισσάρης και Θωμάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 13/45 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 13/39 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Spartans ο Πατσός με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές, 5/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Ναυάγιων ο Θωμάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Spartans (Πατσός): Ζαρκάλης 2, Νούκε 19 (1), Παντελάκης 4, Πατσός 15, Πετρόπουλος 12 (3), Τσατόβ, Φραγκούλης 6 (2)

Ναυάγια (Καραβασίλης): Θωμάς 16 (1), Καραβασίλης 21 (5), Καριατλής 2, Μελισσάρης 6 (2), Πανταζής, Τρέσσος, Χάνος 11

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!