06/11/2023
Atlanta Socks 28 12 30 18 - 88 -
Rising Suns 6 25 14 17 - 62 -

Πήραν την νίκη οι Atlanta Socks!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Atlanta Socks και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Σωκράτη Βούλγαρη, του Κεσίσογλου και του Κυριακού να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Rising Suns παρά τις προσπάθειες του Χατζηεμμανουήλ και του Καρυπίδη δεν μπόρεσαν να βρούν ποτέ ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 28-6.

Στη δεύτερη περίοδο οι Rising Suns μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Παπαθεοδώρου, του Χατζηεμμανουήλ και του Καρυπίδη. Οι Atlanta Socks βρήκαν σκορ στο πρόσωπο  του Γουβιά και του Παπαδόπουλου, όμως πλήρωσαν την αμυντική τους χαλαρότητα και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 40-31.

Στην τρίτη περίοδο οι Atlanta Socks μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μεγάλο σερί με τον Κυριακού, τον Στέλιο Βούλγαρη και τον Λογοθέτη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Rising Suns απάντησαν με τα καλάθια του Χατζηεμμανουήλ. όμως δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι βρέθηκαν πλισω στο σκορ με 70-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι Rising Suns προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τις ενέργειες του Χατζηεμμανουήλ και του Καρυπίδη, όμως οι Atlanta Socks έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 88-62.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Κυριακού με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Rising Suns ξεχώρισε ο Γιώργος Καρυπίδης με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Atlanta Socks: Σω. Βούλγαρης 11(3), Τεμέλκου 2, Χαλκιάδης 2, Στ. Βούλγαρης 8(2), Κεσίσογλου 10(2), Γουβιάς 15(1), Κυριακού 20(1), Λογοθέτης 6, Παπαδόπουλος 14(4).

Rising Suns: Αναστασιάδης, Χατζηεμμανουήλ 21(3), Κατάκης 4, Παπαθεοδώρου 6, Μάρκος, Τζωρτζίου 2, Σεφερτζής 2, Καρυπίδης 27(5).

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Atlanta Socks.