15/02/2023
Stefanina Timberwolves 13 14 25 28 - 80 -
Anatolians Jazz 14 16 11 23 - 64 -

Πήραν την νίκη με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο οι Stefanina Timberwolves!

Οι Anatolians Jazz προσπάθησαν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν το προβάδισμα με τον Μπαντή να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Stefanina Timberwolves δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Καλλιώρα να συνεργάζεται άψογα με τον Δαύρο και να διαμορφώνουν το 13-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, με τον Μπαντή να είναι επικίνδυνος κοντά στη ρακέτα και τον Αρσένη να ευστοχεί σε μεγάλα τρίποντα. Οι Stefanina Timberwolves βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να απαντήσουν ξανά με τον Simovic αυτή την φορά να βγαίνει μπροστα για την ομαδα του και να μειώνει την διαφορά στους 3. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 27-30.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν την ροή του παιχνιδιού και να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Έπαιξαν πολύ καλή άμυνα κοντά στη ρακέτα με τον Simovic να είναι εξαιρετικός σε αυτόν τον τομέα και επιθετικά με γρήγορη μεταφορά της μπάλας βρήκαν στο στο πρόσωπο του Χουρδάκη και του Καλλιώρα. Οι Anatolians Jazz δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους παρά τα καλάθια του Καραγκούνη και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 52-41.

Στην τέταρτη περίοδο η αντεπίθεση των Stefanina Timberwolves συνεχίστηκε με τον Δαύρο, τον Βαχρσεβάνο και τον Καλλιώρα μα βρίσκουν ρυθμό πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο ανεβάζοντας την διαφορά για την ομάδα τους. Οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τις όμορφες συνεργασίες του Αρσένη και του Καραγκούνη, όμως η αδυναμία να σταματήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 80-64.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νίκος Καλλιώρας με 34 πόντους, 4 ριμπαόυντ και 4 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιώργος Καραγκούνης με 19 πόντους και 9 ριμπαόυντ.

Stefanina Timberwolves: Simovic 20(2), Καλλιώρας 34 (2), Σταλεντσής 2, Χουρδάκης 4, Τσακαλαίδης 2, Αλβανός 3(1), Δουλγκέρης 4, Βαχτσεβάνος 4, Δαύρος 7(1).

Anatolians Jazz: Αρσένης 15(3), Αλεξιάδης, Βαφειάδης 3(1), Καραγκούνης 19(1), Μπαντής 23, Παρισάκης, Τσιρακίδης, Archer 4.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Stafanina Timberwolves.