19/04/2023
66
86ers 15 16 23 12 - 66 -
Maccabi Tel Axyn 20 13 22 39 - 94 -

Πήραν την νίκη με εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Maccabi Tel Axyn!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Maccabi Tel Axyn και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τις όμορφες συνεργασίες του Καλουπτσόγλου, του Δερμεντζίδη και του Κρίτσα. Οι 86ers δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Μουτσέλη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα και να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 15-20.

Οι 86ers ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και με τον Παπαδόπουλο και τον Kaplan να βρίσκουν ρυθμό κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να πλησιάσουν στο σκορ. Οι Maccabi Tel Axyn πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και παρά τα μεγάλα καλάθια του Κουφού και του Βεργίδη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με το εύθραυστο 31-33.

Στην τρίτη περίοδο άνοιξε ο ρυθμός και το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν το προβάδισμα. Οι 86ers προσπάθησαν περάσουν μπροστά και να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας με τις προσπάθειες του Αρίκα, του Παπαδόπουλου και του Γερολυμάτου, όμως οι Maccabi Tel Axyn βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Κουφού και του Μεϊντάνη και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 54-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι 86ers έμειναν από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί παρά τις προσπάθειες του Kaplan. Οι Maccabi Tel Axyn εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να πάρουν την νίκη με το τελικό 66-94.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Μάριος Κουφός με 36 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους 86ers ξεχώρισε ο Ido Kaplan με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

86ers: Γερολυμάτος 6, Kaplan 15(1), Παντελίδης 1, Συμεωνίδης 2, Μουτσέλης 12, Κουρουκλίδης, Αρίκας 13, Παπαδόπουλος 17(2).

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 23(3), Δερμεντζίδης 5(1), Μεϊντάνης 11, Κουφός 36(6), Καλουπτσόγλου 10, Βεργίδης 5(1), Ψαρράς 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.