24/01/2024
Brokers 9 21 12 22 - 64 -
Hellas Paper Bears 29 16 21 13 - 79 -

Πήραν την πρόκριση οι Hellas Paper Bears!

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα των Hellas Paper Bears να δείχνει έναν αποφασισμένο ρυθμό παιχνιδιού. Οι Brokers προσπαθούσαν να προσαρμοστούν στο ρυθμό των αντιπάλων τους όμως, οι έμπειροι παίκτες των Hellas Paper Bears, Καζής, Γρίβας και Χύτας καθοδηγούσαν την ομάδα τους προς ένα σκορ 9-29 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Brokers  προσπάθησαν να αποκαταστήσουν την ισορροπία, αλλά η αντίστασή τους αντιμετωπίστηκε με αποφασιστικότητα από τους Hellas Paper Bears. Οι παίχτες των Brokers, με επικεφαλής τους Ιωακειμίδης και Χατζηγιαννακίδης, προσπαθούσαν να βρουν τον δρόμο τους κάτι που εν μέρη το κατάφεραν, αλλά η ομάδα των Hellas Paper Bears συνέχιζε να επικρατεί. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν 30-45 υπέρ των Hellas Paper Bears.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Hellas Paper Bears συνέχισαν να επιβεβαιώνουν την ανωτερότητά τους. Οι Καζής, Γρίβας και Χύτας συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις εκπληκτικές επιδόσεις τους. Η άμυνα των Brokers έπεφτε αντιμέτωπη με τη δυναμική επίθεση των Hellas Paper Bears, με το σκορ να ανεβαίνει στο 42-66.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τέταρτη και τελευταία περίοδος , οι Brokers  προσπάθησαν να ανακτήσουν εδάφος, αλλά η προσπάθειά τους ήταν ανεπαρκής. Οι Hellas Paper Bears διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, επικρατώντας με συνολικό σκορ 64-79.

MVP του αγώνα είναι ο Σοφοκλής Καζής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 30 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Ενώ άξιος αναφοράς για τους Brokers είναι ο Δημήτριος Ψαρρόπουλος ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Brokers: Βλάχος 10(1), Ζαφείρης 2, Ιωακειμίδης 13, Μαυρομανώλης, Μοσχάκης 3, Πεχλιβάνης 4, Τσιταμπάνης 4, Χατζηγιαννακίδης 10, Ψαρρόπουλος 18(4)

Hellas Paper Bears: Γρίβας 18(3), Καζής 30(1), Νικηφόρος 4, Νταούλας 5, Παλιογιάννης, ΠολυχρονιάδηςΘ. 3, ΠολυχρονιάδηςΙ. 2, ΠολυχρονιάδηςΧρ. 4, Χύτας 13(1)