28/06/2023
Optimus Priamus 10 11 21 17 - 59 -
Λύκοι 11 12 14 10 - 47 -

Πήραν τη πρώτη παρτίδα οι Optimus Priamus!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Optimus Priamus κατάφεραν να ρίξουν τη πρώτη κανονιά στη σειρά, καθώς νίκησαν τους Λύκους με σκορ 59-47. Η ομάδα του Αντωνουσάκη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο, επιβεβαιώνοντας όσους θεωρούν ότι αποτελεί από τις πιο βελτιωμένες ομάδες της διοργάνωσης. Από την άλλη πλευρά, οι Λύκοι προδόθηκαν από το ίδιο τους το όπλο, την άμυνα τους, καθώς δέχτηκαν 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 38 στο δεύτερο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κομμένο και ραμμένο για την ομάδα του Άρη Σάββα, με χαμηλό ρυθμό, λίγες κατοχές και τον φωτεινό πίνακα στο τέλος να τους βρίσκει μπροστά με προβάδισμα βραχείας κεφαλής(10-11). Ο Ιατρού πέτυχε 6 πόντους, ενώ 8 είχε ο Χατούνογλου από τη πλευρά των Optimus.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βγάλουν στο παρκέ τις πραγματικές τους δυνατότητες, ο Παπαδάκος αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν, με αποτέλεσμα το τέλος του ημιχρόνου να  βρει τους Λύκους σε θέση ισχύος με σκόρ 21-23.

To τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Optimus Priamus , καθώς πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Παπαδάκο(12π) να θυμίζει το παίκτη που έχουμε θαυμάσει στην πλειονότητα των παιχνιδιών της ομάδας του, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή με το υπέρ τους 42-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τη ποιότητα, τη φρεσκάδα, αλλά και την κούραση του αντιπάλου κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με σκορ 59-47.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Παναγιώτης Μανιάς με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Ιατρού είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι Optimus Priamus είχαν 19/50 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/14 βολές, 40 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/50 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 11/27 βολές, 42 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη .

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 1, Καλτσάκας 10, Μανιάς 6, Νομικός 2, Παπαδάκος 17, Πιερρουτσάκος 9, Σανδάλης, Σκουτέρης, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 14.

Λύκοι(Σάββας): Δρόσος, Ιατρού 15, Καρακώστας 11, Κούβελας 8, Πάτρας 7, Σάββας 5, Χαροκόπος 1.

Τι μας άρεσε : Το δεύτερο ημίχρονο των νικητών!