14/03/2023
ThunderDogs 17 23 12 13 - 65 -
Reload 19 13 22 19 - 73 -

Πήραν τη ρεβάνς οι Reload!

Το βράδυ της Τρίτης στο Athens Sports Hall οι Reload λύγισαν στις λεπτομέρειες τους ιδιαίτερα μαχητικούς ThunderDogs με 65-73, παίρνοντας τη ρεβάνς για την ήττα τους στον πρώτο γύρο. Η ομάδα του Περιβολάρη έφτασε πλέον τις 15 νίκες και όλα δείχνουν ότι έχει καπαρώσει για τα καλά την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Παπαγεωργίου, από την άλλη, υποχώρησε στο 10-13 και φαίνεται ότι θα πρέπει να παλέψει κι άλλο για να εξασφαλίσει μαθηματικά την παραμονή της. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Αμφότερες οι ομάδες κατάφεραν να βρουν ρυθμό από το ξεκίνημα, προσφέροντάς μας απλόχερα όμορφο μπασκετικό θέαμα. Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά με τους ThunderDogs να βασίζονται στους Δημακαρέα (5π.), Στεφανέα (4π.), Καλαγκάτση (3π.), Πρισιμιτζάκη (2π.) και Τσιρίγκα (2π.) και τους Reload να απαντούν με Δρακάκη (6π.), Βρέλλη (5π.), Τριχιά (4π.), Γουρνά (2π.) και Σωτηρόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το ματς και, χάρη στους Σέργη (6π.), Πρισιμιτζάκη (5π.), Καλαγκάτση (4π.), Πέππα (3π.), Σεφέρη (3π.) και Δημακαρέα (2π.) μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Reload που αντιμετώπισαν κάποια κενά διαστήματα, αναγκάστηκαν να πάνε στα αποδυτήρια με -8, παρά την προσπάθεια των Λουφόπουλου (4π.), Βρέλλη (3π.), Γουρνά (2π.), Σωτηρόπουλου (2π.) και Τριχιά (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 40-32.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστές τους Λουφόπουλο (10π.) και Τριχιά (6π.), οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό, βελτιώθηκαν αμυντικά και ανέκτησαν το προβάδισμα. Οι ThunderDogs, παρά το γεγονός ότι οι Πρισιμιτζάκης (5π.) και Σέργης (3π.) συνέχισαν να προσφέρουν λύσεις με συνέπεια, διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-54.

Μεγάλη μάχη και στα εναπομείναντα 10 αγωνιστικά λεπτά, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο. Οι Reload αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα και διατηρώντας την πολυφωνία τους έφτασαν δίκαια στη νίκη, με τους Τριχιά (6π.), Σωτηρόπουλο (5π.) και Βρέλλη (4π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Στην αντίπερα όχθη, οι ThunderDogs λύγισαν στο τέλος, μην καταφέρνοντας τελικά να κεφαλαιοποιήσουν την εξαιρετική τους προσπάθεια στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο τέλος του αγώνα, οι ThunderDogs είχαν 13/41 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 18/26 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι Reload είχαν 27/52 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Τριχιάς με 18 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 8/9 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ThunderDogs ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σέργης με 12 πόντους, έχοντας 4/5 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 18 λεπτά συμμετοχής.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου) : Γιακιντζής, Δημακαρέας 11 (1), Καλαγκάτσης 8, Πέππας 6, Πίνας 1, Πρισιμιτζάκης 15 (1), Σαραντάκος, Σέργης 12 (4), Σεφέρης 6, Στεφανέας 4 (1), Τσιρίγκας 2.

Reload (Περιβολάρης) : Αναγνωστόπουλος, Βρέλλης 12 (2), Γουρνάς 4, Δρακάκης 10, Λουφόπουλος 16 (1), Ορέστης 2, Πανταζής 2, Σαραντόπουλος, Σωτηρόπουλος 9, Τριχιάς 18.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.