28/01/2023
Ραμολιμέντα 22 16 22 16 - 76 -
RBD Σπάρτανς 7 15 14 12 - 49 -

Πήραν τη ρεβάνς τα Ραμολιμέντα!

Μεσημέρι Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου τα Ραμολιμέντα επικράτησαν των Σπάρτανς με 76-48, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (49-69). Η ομάδα του Ανδρέα Παρλαβάντζα προσέθεσε μια ακόμη νίκη στη συλλογή της και ετοιμάζεται για το προσεχές μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους Couvaliers. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφατικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές, χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστές τους Δεδεμάδη (8π.), Εμμανουηλίδη (8π.) και Καραδήμα (5π.). Οι Σπάρτανς άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και, παρά την προσπάθεια των Κολέγκα (2π.), Παντελάκη (2π.) και Χανιώτη (2π.) δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-7.

Σαφώς πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Σπάρτανς να παρουσιάζονται βελτιωμένοι σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Χανιώτης (7π.), Ντούφας (6π.) και Γκιάτης (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά για τους φιλοξενούμενους, ενώ τα Ραμολιμέντα απάντησαν με Καραδήμα (11π.), Τσαφαντάκη (3π.) και Εμμανουηλίδη (2π.) διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 38-22.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Παρλαβάντζα πάτησε το γκάζι, διεύρυνε ακόμη περισσότερο το υπέρ της προβάδισμα και απλοποίησε σημαντικά την υπόθεση νίκη, βρίσκοντας στήριγμα στους Καραδήμα (6π.), Τσαφαντάκη (6π.), Καραχρήστο (5π.) και Τσούτη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Σπάρτανς έμειναν πίσω, παρά την ευστοχία των Ντούφα (7π.), Πετρόπουλου (3π.) και Χανιώτη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 60-36.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το φινάλε του αγώνα. Τα Ραμολιμέντα επικράτησαν στο επιμέρους σκορ και της τελευταίας περιόδου με 16-12, έχοντας ως πρωταγωνιστές επιθετικά τους Καραδήμα (8π.), Καραχρήστο (4π.), Παρλαβάντζα (2π.) και Ράλλη (2π.). Η ομάδα του Πατσού προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα της και στρέφει πλέον την προσοχή της στο επόμενο κρίσιμο ματς.

Στο τέλος του αγώνα, τα Ραμολιμέντα είχαν 23/46 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Σπάρτανς είχαν 11/38 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 12/29 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καραδήμας με 31 πόντους, έχοντας 12/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/4 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ντούφας με 19 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 1/8 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας) : Γουριώτης, Δεδεμάδης 8 (2), Εμμανουηλίδης 10, Καραδήμας 31 (1), Καραχρήστος 10, Μπονώρης, Ξανθόπουλος 1, Παρλαβάντζας 2, Ράλλης 2, Τσαφαντάκης 9 (3), Τσούτης 3 (1), Χασιώτης.

Σπάρτανς (Πατσός) : Γκλιάτης 5, Κολέγκας 3, Ντούφας 19 (4), Παντελάκης 3, Πατσός 3, Πετρόπουλος 5 (1), Τσατόβ, Χανιώτης 11.

Τι μας άρεσε : Η επιθετική σταθερότητα και η πολυφωνία των νικητών.