13/12/2022
Basketόσαυροι 13 5 13 11 - 42 -
Jackals 21 18 24 23 - 86 -

Πήραν την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα οι Jackals!

Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι οι Jackals και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Με όμορφες συνεργασίες του Τάσκα και του Σακκά έφτιαξαν από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Οι Basketόσαυροι δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων τους, παρά τα καλάθια του Χοπτερίδη και η λήξη της περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 13-21.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους Jackals. Βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την άμυνα και αυτό τους έδωσε ψυχολογία και στην επίθεση, εκεί όπου ο Λιάτσικος ήταν ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση καθώς ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 18-39.

Στη τρίτη περίοδο οι Basketόσαυροι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους. Ο Πρεβενάς βρήκε ρυθμό και ευστόχησε σε μεγάλα σουτ και ο Χοπτερίδης κατάφερε να βρεί διαδρόμους και να τελειώσει φάσεις κοντά στο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι όμως κράτησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να απαντήσουν με τα καλάθια του Φιλιππίδη και του Βούλγαρη διαμορφώνοντας το 31-63.

Στην τέταρτη περίοδο οι Basketόσαυροι συνέχισαν την αντεπίθεση τους με μπροστάρη τον Καμπέρη και τον Ποζίνη όμως η αστοχία από την περιφέρεια συνεχίστηκε κει έκανε πολύ δύσκολο το έργο τους. Οι Jackals με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να βρούν εύκολα καλάθια και να πάουν μία σημαντική νίκη με το τελικό σκορ να είναι 42-86.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ηλίας Καμπέρης με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 μπλόγκ.

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 11, Πρεβενάς 16(2), Καμπέρης 5(1), Ποζίνης 8, Κιούσης 2.

Jackals: Τάσκας 7(1), Τζόκας 2, Λιάτσικος 15, Φιλιππίδης 17(3), Τσίπας 12, Σακκάς 14(1), Βούλγαρης 7(1), Γκούμας 12.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Jackals.