14/06/2023
Leathal Pistols 16 21 17 25 - 79 -
Lockers 23 21 20 31 - 95 -

Πήραν την νίκη οι Lockers!

Οι Lockers μπήκαν πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να επιβάλλουν τον γρήγορο ρυθμό τους στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Σιδερίδη, του Σπύρου και του Γιαννάκη, όμως οι Pistols βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μιχέλη και τον Αντωνίου να ξεκινάνε ζεστοί και έμειναν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντς το 16-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι Pistols ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Καραγκιαούρη και τον Ευαγγελίδη να είναι ασταμάτητοι κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, όμως οι Lockers έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Παππά, τον Αλεξανδρίδη και τον Τερζάκη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 37-44.

Οι Pistols συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Πρωτογερόπουλο, τον Κύρκο και τον Δανατζή να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια, όμως οι Lockers με ψυχραιμία και καλή κυκλοφορία της μπάλα βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Καραγκιαβουρίδη, του Αλεξανδρίδη και του Καρυπίδη και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 54-64.

Στην τέταρτη περίοδο η κόπωση έγινε εμφανής στην ομάδα των Pistols και έτσι παρά την υπερπροσπάθεια του Μιχέλη, του Καραγκιαούρη και του Δανατζή δεν μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος. Οι Lockers εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση άνοιξαν την διαφορά και πήραν την νίκη με το τελικό 79-95.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Σιδερίδης με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Θεμιστοκλής Μιχέλης με 30 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Pistols: Μιχέλης 30(1), Κύρκος 7(1), Καραγκιαούρης 14, Πρωτογερόπουλος 4, Αλβανός 2, Αντωνίου 6, Ευαγγελίδης 6, Κίνης, Δανατζής 10(2).

Lockers: Σιδερίδης 23(6), Τερζάκης 8(2), Μηνασίδης 1, Αλεξανδρίδης 19(3), Γιαννάκης 6, Καρυπίδης 10, Καραγκιαβουρίδης 11(1), Παππάς 10(2), Σπύρου 7.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.