20/05/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 12 14 10 15 - 51 -
Miami Heets 20 11 12 12 - 55 -

Πήραν το αίμα τους πίσω οι Heets!

Την άτυπη ρεβάνς για τις ήττες του χειμώνα πήραν από τους Brooklyn Bets οι Miami Heets, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Summer Evolution League κέρδισαν με 51-55 και πήραν το εισιτήριο για τα playoff, αφήνοντας εκτός την ομάδα του Παναγιώτου.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Miami Heets στο παιχνίδι, αφού με show του Γιαννίρη με 10 πόντους και πολυφωνία στην επίθεση, προηγήθηκαν με 12-20. Από την περιφέρεια βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, με τον Μιχαλόπουλο να βάζει δύο τρίποντα και τους Ρούσσο - Καραγιάννη από ένα.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με τρίποντο του Γιαννίρη και δίποντα των Αναστασίου, Ταγματάρχη, Κούρκουλου και Δρίτσα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 26-31. Τους Brooklyn Bets κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Μπούκουρα και το τρίποντο του Μιχαλόπουλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Γιαννίρη, δίποντα των Ταγματάρχη - Δρίτσα, αλλά και την φάση ίσως της χρονιάς, με follow κάρφωμα του Νίκου Αναστασίου, η παρέα του Μαρινάκη παρέμεινε σε θέση οδηγού με 36-43! Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Παναγιώτου να φέρει τούμπα το ματς ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Μουχίμογλου. Σκορ τρίτης περιόδου 36-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets έδωσαν ό,τι τους είχε απομείνει στο παρκέ και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αναστασίου και Δρίτσα, κατάφεραν να φύγουν με το εισιτήριο για την επόμενη φάση επικρατώντας με 51-55! Προσπάθησαν μέχρι τέλους να γυρίσουν το ματς οι Brooklyn Bets, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μιχαλόπουλου, Κουρούμαλη και Καραγιάννη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 10/26 δίποντα και 9/41 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/17 βολές, 17/45 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Brooklyn Bets ο Μιχαλόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/13 τρίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Miami Heets ο Αναστασίου με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 6/11 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Μιχαλόπουλος 15 (5), Ρούσσος 3 (1), Αγγελόπουλος, Καραγιάννης 8 (1), Κουρούμαλης 11, Μπαμπάτσικος 2, Μουχίμογλου 7 (1), Μπούκουρας 5 (1)

Miami Heets (Μαρινάκης): Αναστασίου 14, Γιαννίρης 19 (5), Δρίτσας 10, Κούρκουλος 6, Ταγματάρχης 6, Μαρινάκης

Τι μας άρεσε : Μα φυσικά το εκπληκτικό follow κάρφωμα του Αναστασίου στο τρίτο δεκάλεπτο!