16/05/2023
Athens Touvlakers 21 12 19 23 - 75 -
Athens Bucks 13 21 20 22 - 76 -

Πήραν το Αθηναϊκό ντέρμπι οι Bucks!

Οι Athens Bucks ήταν οι νικητές στο… Αθηναϊκό ντέρμπι κόντρα στους Athens Touvlakers, τους οποίους νίκησαν με 75-76. Το παιχνίδι απέκτησε τρομέρο σασπένς στο φινάλε, με τα πάντα να μένουν «ανοιχτά» μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά τελικά οι Athens Bucks ήταν εκείνοι που έφτασαν στην 2η νίκη τους (2-0). Οι Athens Touvlakers το πάλεψαν, στο τέλος πήγαν να «κλέψουν» το ματς, όμως δεν απέφυγαν την 2η ήττα τους (1-2) στην Summer Development League.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να δείχνουν να πατάνε κάπως καλύτερα στο ξεκίνημα, με τον Λαδιά να στέλνει το σκορ στο 11-6. Στη συνέχεια οι Touvlakers έπιασαν δουλειά πίσω από τα 6,75 με τους Μαρίνο και Σαλμάν να γράφουν το 17-8. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν απόσταση 8 πόντων μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς το σκορ έδειχνε 21-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Touvlakers ξεκίνησαν με το καλάθι του Βελαέτη (23-13) και έπειτα… έσβησαν. Βερώνης και Φωτεινός εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως για πολύ ώρα οι αντίπαλοι τους δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν πόντο και με ένα σερί 0-13 έκαναν το 23-26. Μάλιστα οι Bucks πήραν και μία διαφορά 7 πόντων όταν ο Χριστόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 25-32. Οι Touvlakers μπόρεσαν να πλησιάσουν ξανά με τα τρίποντα του Σαλμάν, αλλά και τις προσπάθειες του Λαδιά και οι δύο ομάδες πήγαν στην διακοπή του ημιχρόνου με το σκορ στο 32-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και μάλιστα πάλευαν για αρκετή ώρα για το ποια θα κρατήσει το προβάδισμα, το οποίο άλλαξε αρκετές φορές. Τελικά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ξεφύγουν ξανά, με τους Βερώνη, Πούγια και Λάζο να στέλνουν την ομάδα τους στο 47-54. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους πόντους των Τζιρίτη και Λαδιά που διαμόρφωσαν το 51-54.

Και στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό στο ξεκίνημα ήταν ίδιο, καθώς όταν οι Touvlakers έκαναν το προσπέρασμα, οι Bucks είχαν την απάντηση ώστε να πάρουν ξανά εκείνοι τα «ηνία». Κάπως έτσι φτάσαμε στα τελευταία λεπτά στα οποία οι φιλοξενούμενοι είχαν πάει το σκορ στο 70-75. Ο Σαλμάν πέτυχε ένα τρομερό καλάθι πίσω από την γραμμή του τριπόντου, κερδίζοντας παράλληλα το φάουλ, όμως αστόχησε στην βολή και το σκορ έμεινε στο 73-75. Τα πάντα στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκαν στις βολές, εκεί όπου οι Touvlakers δεν κατάφεραν να πάρουν το μέγιστο που θα μπορούσαν, αφού αρχικά ο Σαλμάν ευστόχησε μόνο σε μία για το 74-76, ενώ και ο Κοσκέρας έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και έτσι η μία βολή του έγραψε το τελικό 75-76, με τη νίκη να πηγαίνει στους Athens Bucks.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Φωτεινός με 25 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 9 ριμπάουντ συνολικά. Από τους Athens Touvlakers ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδιάς με 23 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 ριμπάουντ.

Οι Athens Touvlakers είχαν 20/36 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/21 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Athens Bucks ολοκλήρωσαν το ματς με 24/51 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/23 βολές, 34 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Παράλληλα είχαν 11 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Athens Touvlakers (Μαρίνος): Βελαέτης 9(5ρ.), Θεοδωρακόπουλος 4(6ρ.), Κονταμπάσης, Κοσκέρας 5(11ρ.), Λαδιάς 23(5ρ.), Μαρίνος 7, Σαλμάν 19(2ρ.), Τζιρίτης 8(9ρ.)

Athens Bucks (Γκορίτσας): Βερώνης 16(6ρ.), Γκορίτσας, Δανιάς 1(2ρ.), Λάζος 8(1ρ.), Λυραντωνάκης 2(1ρ.), Περικός 10(4ρ.), Πούγιας 8(3ρ.), Φωτεινός 25(9ρ.), Χριστόπουλος 6(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος.