26/11/2019
Terroristas 15 7 7 9 - 38 -
Destroyed Pistons 18 8 10 6 - 42 -

Πήραν το ντέρμπι οι Destroyed Pistons!

Την πρώτη τους νίκη εντός παρκέ, δεύτερη συνολικά, πήραν οι Destroyed Pistons στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής επικράτησαν των Terroristas με 38-42, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του.

Πολύ όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Destroyed Pistons να προηγούνται με 15-18, χάρη σε 8 πόντους του Καράογλου και 4 του Ρουκουνάκη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Μαυρίδης και Ζαμπούρας με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε ο Κονοφάος.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 22-26, με τους Καράογλου (3π), Βερβαινιώτη (2π) και Σπανόπουλο (2π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Τους Terroristas διατήρησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Ζαμπούρας, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Destroyed Pistons κατάφεραν να ξεφύγουν για πρώτη φορά με αέρα 7 πόντων, 29-36, με τον Διαμάντη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους και τους Γκορτσά, Απέργη και Ρουκουνάκη να προσθέτουν από 2 ο καθένας. Στην αντίπερα όχθη, για τους Τρομοκράτες ένα τρίποντο έβαλε ο Μαυρίδης και από δύο πόντους είχαν οι Γιακουμής – Τσιαούσης. Σκορ τρίτης περιόδου 29-36!

Με τους Μαυρίδη, Κονοφάο, Τσιαούση και Ζαμπούρα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο, 38-39, 100″ για το φινάλε, ωστόσο ένα τρίποντο “μαχαιριά” του Διαμάντη στην επόμενη επίθεση, ήταν αρκετό για τους Destroyed Pistons για να φτάσουν στην νίκη με 38-42!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 13/40 δίποντα και 2/26 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι 7/18 βολές, 16/46 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Terroristas ο Τσιαούσης με 6 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/5 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Destroyed Pistons ο Διαμάντης με 7 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 2/2 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, είχε 4 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 9 (1), Γεωργόπουλος 2, Βατικιώτης, Στράτης 1, Τσιαούσης 6, Αλεξιάδης 2, Γιακουμής 2, Ζαμπούρας 13, Κονοφάος 5 (1)

Destroyed Pistons (Διαμάντης): Λαζαρέτος, Απέργης 6, Διαμάντης 7 (1), Γκορτσάς 4, Καράογλου 12, Σπανόπουλος 4, Ρουκουνάκης 7, Βερβαινιώτης 2

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά, ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες!