03/12/2022
Ραμολιμέντα 13 15 13 15 - 56 -
West Side B.C 7 17 14 14 - 52 -

Πήραν το ντέρμπι κράτησαν την πρωτιά τα Ραμολιμέντα!

Το απόγευμα του Σαββάτου 3 Δεκεμβρίου στον Σπάρτακο, σε ένα ντέρμπι με όλα τα χαρακτηριστικά που έχουν αυτά τα παιχνίδια, τα Ραμολιμέντα κατάφεραν να επικρατήσουν με 56-52 απέναντι στους West Side και κράτησαν την πρωτιά του πρώτου ομίλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν έυκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τα Ραμολιμέντα να ξεφεύγουν στο τέλος με 13 – 7. Ο Δεδεμάδης με  5 πόντους ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση των γηπεδούχων,με τέσσερις ακόμα παίκτες να σκοράρουν, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πατσαχτσίδης με τρίποντο, ενώ οι Αδελφόπουλος και Τσούλφας έβαλαν από ένα καλάθι.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τον Δεδεμάδη να ξεχωρίζει ξανά με δύο τρίποντα και καλάθια από Παρλαβάντζα και Ράλλη, έστειλαν την διαφορά στο +9( 23 – 14) . Στην συνέχεια οι West Side ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, βρήκαν λύσεις κυρίως από μακριά με Μπελεχάκη(2) και Ρηγόπουλο, πλησιάζοντας έτσι στο τέλος του ημιχρόνου στο 28 – 24.

Οι West Side ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρη στην επίθεση τον Ρηγόπουλο με 6 πόντους, πήραν προβάδισμα με 33 – 35. Στην συνέχεια οι πρωτοπόροι βρήκαν πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Ποσταλή και Γουριώτη,οι οποίοι πέτυχαν από 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, ανακτώντας την πρωτοπορία με 41 – 38.

Χέρι χέρι πήγαν οι ομάδες στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με την ένταση να ανεβαίνει επικίνδυνα και τα Ραμολιμέντα να φτάνουν τελικά στην νίκη με 56 – 52, παρά την ασφυκτική πίεση που ασκούσαν οι West Side. Ο Εμμανουηλίδης ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 5 πόντους, με Ποσταλή και Δεδεμάδη να προσθέτουν από ένα τρίποντο. Στην αντίπερα όχθη , ο Ρηγόπουλος ήταν συγκινητικός με 8 πόντους, με τον Μήλλα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν την μοίρα του αγώνα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Δεδεμάδης με 17 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Ρηγόπουλος με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 15 / 45 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα , 8 / 12 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι West Side είχαν 10 / 33 δίποντα, 7 / 27 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Ραμολιμέντα(Τσαφαντάκης):Γουριώτης 7, Δεδεμάδης 17, Εμμανουηλίδης 6(7ρ.)Μάρκου 2, Μπέλλος 2, Μπονώρης , Παρλαβάντζας 6, Ποσταλής 10, Ράλλης 4, Τζιώκας 2, Τσαφαντάκης, Χασιώτης.

West Side(Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος 4, Αθανασιάδης 4(11ρ.), Μήλλας 9, Μπελεχάκης 6, Πατσαχτσίδης 2, Ρηγόπουλος 25, Τριανταφυλλίδης, Τσούλφας 2(7ρ.), Φρονιμόπουλος.

Τι μας άρεσε:Ωραίες φάσεις, μεγάλη ένταση και πάθος από τις δύο ομάδες για την τελική επικράτηση, όλα όσα δηλαδή συνθέτουν ένα.