21/05/2024
SKG Bugs 4 20 16 17 - 57 -
Atlanta Socks 16 12 20 15 - 63 -

Πήραν το ντέρμπι οι Atlanta Socks!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Atlanta Socks. Οι Μαυροκεφαλίδης, Λογοθέτης και Τσαλαγεώργος είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Atlanta Socks να έχουν το προβάδισμα με 4-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο απαιτητικό. Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και κάθε πόντος ήταν πολύτιμος. Οι SKG Bugs προσπάθησαν να αναλάβουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά οι Atlanta Socks αντέδρασαν με επιμονή και διατήρησαν το προβάδισμα με το σκορ ημιχρόνου να είναι 24-28.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Atlanta Socks κατάφεραν να αναπτύξουν το παιχνίδι τους και να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Οι SKG Bugs προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Μαλανδρή και τον Βοσκάκη, αλλά η άμυνα των Atlanta Socks ήταν ασφυκτική και τα επιθέτα τους ήταν ανίκητα. Οι Atlanta Socks με τους Τσαλαγεώργο και Λογοθέτη έληξαν το δεκάλεπτο με ένα σημαντικό προβάδισμα 40-48.

Καθώς φτάνουμε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η αγωνία είναι ακόμα υψηλή. Οι δύο ομάδες ανταγωνίζονται με όλες τις δυνάμεις τους, αφήνοντας τα πάντα στο παρκέ. Τελικά, οι Atlanta Socks καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη από τους SKG Bugs, επικρατώντας με σκορ 57-63.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Σπυρίδων Τσαλαγεώργος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους SKG Bugs είναι ο Μιλτιάδης Μαλανδρής που έκανε και αυτός Double Double με 27 πόντους και 14 ριμπάουντ.

SKG Bugs: Αναστασιάδης 2, Βοσκάκης 7, Δασκάλου, Μαλανδρής 27(2), Μπάρας 6, Μπούφος, Ξάνθος, Τασιούλας 5(1), Χρήστολου 7(2), Χριστοφορίδης 3(1)

Atlanta Socks: ΒούλγαρηςΣωκ. 11(3), ΒούλγαρηςΣτ., Ζλάκιος, Κεσίσογλου 8(1), Κυριακού 5, Λογοθέτης 16(2), Μαυροκεφαλίδης 12, Τσαλαγεώργος 11(1)