02/11/2023
Itah Jazz 10 13 12 9 - 44 -
Patras Orlando Tragic 15 11 12 14 - 52 -

Πήραν το ντέρμπι οι Tragic σε ένα γεμάτο γήπεδο!

Σε ένα παιχνίδι που θα μας μείνει στη μνήμη για την εντυπωσιακή προσέλευση του κόσμου, σε ένα κατάμεστο «Promitheas Park», οι Orlando Tragic κατάφεραν να κυριαρχήσουν στα σημεία απέναντι στους Itah Jazz και να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη (44-52), μπαίνοντας έτσι με το δεξί στο πρωτάθλημα, το οποίο έχουν σαν μεγάλο στόχο να το διεκδικήσουν και φέτος.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ... ξύλο, με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις δυνατές μονομαχίες να δεσπόζουν, σε ένα ματς που το θέαμα δεν ήταν καθόλου καλό. Οι περσινοί φιναλίστ, με ένα επιθετικό ξέσπασμα του Σιαμπλή κατάφεραν να φτάσουν ως το +13 (12-25) στα μέσα της Β' περιόδου, όμως οι Jazz ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους και με ένα δικό τους επιθετικό ξέσπασμα, μείωσαν στους 5 πριν το ημίχρονο (22-27).

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αφού οι δύο ομάδες συνέχισαν να παλεύουν για κάθε μπάλα, κάθε κατοχή, με τους ''μοβ'' να έχουν πάντως καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο μπορούσαν να συντηρούν. Κανατάς και Πατρινός έδωσαν και αυτοί σπουδαίες λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό, οι Jazz κόλλησαν ξανά στην επίθεση και κάπως έτσι, οι Orlando Tragic έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέλιος Σιαμπλής, με 11 πόντους και 16 ριμπάουντ