13/10/2023
BEERWAUKEE BUCKS 19 5 17 11 - 52 -
ΟΙ ΜΑΕΣΤΡΟΙ 13 19 8 16 - 56 -

Πήραν το ντέρμπι στις λεπτομέρειες οι Μαέστροι

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, οι Μαέστροι κατάφεραν και "απέδρασαν" με τη νίκη κόντρα στους beerwaukee bucks. Η αγωνία κράτησε από την αρχή έως το τέλος, με τις δύο ομάδες να κάνουν ότι μπορούν για το θετικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι bucks φαίνονταν πιο έτοιμοι, έχοντας το προβάδισμα 6 ποντων (19-13) και προσπαθώντας να κάνουν συντήρηση σε αυτό. Στη δεύτερη περίοδο, οι Μαέστροι μπήκαν πολύ καλύτερα παρ' όλα αυτά και με ένα επιμέρους 5-19 κατάφεραν να προηγηθούν με 24-32 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι beerwaukee bucks θα έκαναν και πάλι την αντεπίθεση τους με μπροστάρη τον Μπούμπαλη, και θα τελείωναν το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας σκοράρει 17 και έχοντας δεχθεί 8 πόντους. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η επιστροφή του Ευαγγελίδη για τους Μαέστρους, μετά από ένα μικροτραυματισμό θα ήταν καθοριστική καθώς με την τρομερή ευστοχία του διαμόρφωσε το τελικό 52-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μιλτιάδης Ευαγγελίδης έχοντας 20 πόντους και 3 ριμπάουντ.