Ano Liosia BC 16 16 19 12 - 63 -
RBD Indians B.C 11 13 15 8 - 47 -

Πήραν το ντέρμπι τα Άνω Λιόσια!

Νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι ήταν η ομάδα των Άνω Λιοσίων αφού ξεπέρασε το εμπόδιο των Indians σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Οριακά καλύτερα ήταν τα Άνω Λιόσια στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με καλάθια των Βαρβαρίδη και Καραμπούλα προηγήθηκαν με 16-11. Οι "Ινδιάνοι" από την άλλη μεριά, πήραν σκορ από τους Μαρπίνη και Μπουρίτη, όμως έπρεπε να ανεβάσουν κατά πολύ την απόδοσή τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό και έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια μίνι επιστροφή με τους Μπουρίτη και Γάκκ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Οι "κίτρινοι" με μπροστάρη τον Πετρόπουλο και άξιο συμπαράσταση τον Καραμπούλας προηγήθηκαν στο φινάλε του ημιχρόνου με 32-24.

Η ομάδα του Ζαντιώτη "πάτησε" πάνω στο καλό προβάδισμα που είχε από το ημίχρονο και το διεύρυνε μάλιστα χάρη στους Βαρβαρίδη και Καραμπούλα (51-39). Οι φιλοξενούμενοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του εξαιρετικού Μπουρίτηζ δεν κατάφεραν να γίνουν ανταγωνιστικοί και βρέθηκαν σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Ο Καραμπούλας βρήκε το χέρι του πίσω από τη γραμμή των 6.75, οι Φυρός και Παπαδιάς κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό και τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τα Άνω Λιόσια στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Indians δεν κατάφεραν να βγάλουν σημάδια αντίδρασης, αποδέχτηκαν την ήττα τους και έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ. Το τελικό σκορ ήταν 63-47 με τα Άνω Λιόσια να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 4-2 και τους Indians να γνωρίζουν τη δεύτερη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φυρός με 6 πόντους (1/2 δίποντα, 4/4 βολές, 20 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/39 δίποντα, 10/30 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/44 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ.

Άνω Λιόσια (Ζαντιώτης): Παχούλης 3 (1), Φυρος 6, Καραμπούλας 23 (5), Παπαδιάς 7 (1), Βαρβαρίδης 14 (1), Μπιρπανάγος 2, Πετρόπουλος 8 (2), Ρουχωτάς, Τσατόβ

Indians (Κρητικός): Κουρκούρης 2, Παπανικολάου 8, Ιωακειμίδης 12 (1), Μπουρίτης 15 (1), Μαρπίνης 2, Αρβανίτης 2, Γάκος 6 (2), Ζέζας, Κρητικός

Τι μας άρεσε: Η συνολική εμφάνιση των νικητών από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.