18/03/2023
Chicago Hulks 12 6 12 10 - 40 -
Drunk Kings 15 13 8 10 - 46 -

Πήραν το ντέρμπι της ουράς οι Drunk Kings!

Το απόγευμα του Σαββάτου 18 Μαρτίου στο κλειστό του Σπάρτακου, στο ντέρμπι παραμονής του τρίτου ομίλου της Development, οι Drunk Kings είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, άντεξαν στην αντεπίθεση διαρκείας που έκαναν οι Chicago Hulks και έφτασαν στην πολύ σημαντική νίκη για τη σωτηρία με 40 – 46.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν σχετικά ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Hulks να σκοράρουν μόνο από την περιφέρεια με τέσσερα τρίποντα (Μπαντουβάκης 2,Σιαχάμης, Κονιτόπουλος) και τους Drunk Kings να κρατούν μικρό προβάδισμα 12 – 15 με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κοττά που πέτυχε 10 πόντους.

Οι Βασιλιάδες, παρέμειναν σε θέση οδηγού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ελέγχοντας τα ριμπάουντ και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με το δίδυμο Κοττά(6) και Αλεβίζου(5) να πρωταγωνιστούν, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κόκκινοι ήταν πολύ άστοχοι με την φτωχή συγκομιδή να γράφει μόλις 6 πόντους, με Σιαχάμη και Σαβίτσκι να δίνουν τις λύσεις.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και στην τρίτη περίοδο και με τον Καζή να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, κρατούσαν διψήφια διαφορά. Μετά το πεντάλεπτο, οι Hulks ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, βρήκαν λύσεις κυρίως με το δίδυμο Κονιτόπουλου(4), Σιαχάμη(3) και παρά τα αλλεπάλληλα χαμένα lay up, κατάφεραν να μειώσουν σε 30 – 36.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Βασιλιάδων και με τον Κονιτόπουλο να τραβάει το κουπί με 7 πόντους και τρίποντο του Μπαντουβάκη, έφεραν το ματς στα ίσια(40-40). Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, ο Καμπράνης με δίποντο έδειξε τον δρόμο στους Βασιλιάδες και ο αρχηγός Θανάσης Καζής πήρε την μπαγκέτα στην συνέχεια με 4 συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 40 – 46.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Κοττάς με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κονιτόπουλος με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Hulks είχαν 7/39 δίποντα , 7/34 τρίποντα, 5/15 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ , μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Kings είχαν 13/46 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 14/21 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Chicago Hulks(Α.Τιγγινάγκας): Α.Τιγγινάγκας , Ν.Τιγγινάγκας 3, Καλδλης (21 ρ.), Μπαντουβάκης 11, Νικολάου, Πανούσης, Σαβίτσκι 1(7ρ.) , Σιαχάμης 9(9ρ.)

Drunk Kings(Καρζής): Αλεβίζος 4, Ανδρέου, Καζής 15(11ρ.), Καμπράνης 4(13ρ.), Κοκκινογούλης 4(8ρ.), Κοττάς 19(13ρ.), Λι τέρης.

Τι μας άρεσε: Παρότι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι παραμονής, οι παίχτες είχαν άψογη συμπεριφορά και μας χάρισαν συγκινήσεις κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο.