57
West Ballers 19 17 13 14 - 63 -
Coble 14 11 6 26 - 57 -

Πήραν το ντέρμπι της πρεμιέρας οι West Ballers

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με κύριο κριτήριο την νευρικότητα και τα πολλά λάθη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι( 10-10) ως τα μισά της πρώτης περιόδου. Βελτιώνοντας την αμυντική τους λειτουργία οι West Ballers κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος της περιόδου (19-14).

Οι Co-ble μειωσαν στους 3 (23-20) εχοντας ξανά σε μεγάλη μέρα τον Παπία. Άμεση όμως ήταν η απάντηση των γηπεδούχων που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +8 (30-22) καταφερνοντας να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι μάλιστα και με διψήφια διάφορα (36-25).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έχοντας καταπληκτική αμυντική λειτουργία κατάφεραν να περιορίσουν τον Παπία και να αυξήσουν σημαντικά το προβάδισμα τους,αρχικά στους 12 πόντους και εν συνεχεία να κλείσουν την περιοδο στο +18 (49-31 )βάζοντας σημαντική παρακαταθήκη νικης Οι Co-ble πάρα την διαφορά δεν παράτησαν το παιχνίδι.

Με τον Παπια να παίρνει σημαντική βοήθεια επιθετικά από τον Ντισλη οι φιλοξενουμενοι έφτασαν στο -4 (51-47) 3.30 για το τέλος του παιχνιδου. Βρίσκοντας όμως σημαντικά καλάθια στην επίθεση και όντας πιο ψύχραιμοι στις καθοριστικές τελευταιες βολές οι West Ballers έφτασαν σε μια δύσκολη επικράτησή απέναντι σε έναν πολύ αξιόλογο αντίπαλο

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Δεληγιάννης όπου με double-double με 15 πόντους και 16 ριμπάουντ

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπίας με 28 πόντους και 6 ριμπάουντ

West Ballers: Αλεξίου 2, Αναστασίου, Δεληγιάννης 15,Ιωαννιδης 8,Κύρκου 5(1),Λιολιος 2 Μάλαμας 8, Μπίκας 12(2) Νικολαΐδης 5(1)Παυλίδης 2,Στρατοπουλος,Τσακίρης 4

Co-ble:Γουναροπουλος 2,Κυριακοπουλος 1,Μποζατζίδης, Ντίσλης 15,Παπίας 28(2),Τζιούφας 5(1),Τσώτσος 4,Χρυσίδης 2