12/02/2023
Brazzerzz Beachterzz 13 12 20 15 - 60 -
Mad Frogs 8 14 9 19 - 50 -

Πήραν το ντέρμπι των απουσιών οι Brazzerzz Beachterzz!

Βράδυ Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Brazzerzz Beachtezz επικράτησαν των Mad Frogs με 60-50 σε ένα ματς που αμφότερες οι ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς λύσεις από τον πάγκο. Η ομάδα του απόντα Βασίλη Δημητριάδη έφτασε τις 7 νίκες στον τρίτο όμιλο της Master League και παραμένει ισόβαθμη με τους Milwaukee Sucks στο κατώφλι της τετράδας. Στο 5-7 υποχώρησαν τα Βατράχια που δύσκολα πλέον θα προλάβουν το τρένο των Playoffs.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Beachterzz σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ζώτος ξεκίνησε ζεστός το ματς, έχοντας για συμπαραστάτες τους Χαϊτο (4π.), Πολυχρονόπουλο (2π.) και Δριβάκο (2π.). Από πλευράς Mad Frogs το δίδυμο Brkic (4π.) – Κωστόπουλος (4π.) τράβηξε κουπί στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-8.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Πολυχρόνόπουλος (6π.), Χαϊτος (4π.) και Δριβάκος (2π.) οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ οι Frogs απάντησαν με Brkic (9π.), Κωστόπουλο (3π.) και Γιαννόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-22.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Η περιφερειακή ευστοχία του Ευσταθόπουλου (9π.) και η γενικότερη πολυφωνία των γηπεδούχων τους επέτρεψε να τρέξουν ένα καλό σερί και να χτίσουν διψήφια διαφορά ασφαλείας. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλα κενά επιθετικά διαστήματα, σκοράροντας μόλις 9 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz διαχειρίστηκαν έξυπνα το υπέρ τους προβάδισμα και παρά την πίεση των Mad Frogs επικράτησαν χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψουν, βρήκαν αρκετές λύσεις από τους Κωστόπουλο, Brkic (5π.) και Γιαννόπουλο (5π.), όμως δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 17/32 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Mad Frogs είχαν 18/38 δίποντα, 3/31 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φώτης Δριβάκος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ και έδωσε 1 ασίστ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Srdjan Brkic με 20 πόντους και double-double, έχοντας 7/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχαν 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Brazzerzz Beachterzz (Πολυχρονόπουλος): Δριβάκος 13, Ευσταθόπουλος 9 (3), Ζώτος 11 (3), Πολυχρονόπουλος 12 (2), Χαίτος 15.

Mad Frogs (Σαίνης): Brkic 20 (1), Γιαννόπουλος 10, Κωστόπουλος 15 (1), Σαίνης 5 (1), Φράγκος.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.