28/01/2024
Young Ballers BC 10 12 9 11 - 42 -
Most Wanted 8 16 11 8 - 47 -

Πήραν το ματς τετράδας οι Most Wanted BC!

Το παιχνίδι ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα για τις 2 ομάδες καθώς για αρκετή ώρα το σκορ ήταν κολλημένο στο 4-3 υπέρ των γηπεδούχων.Οι 2 ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώσει στο 10-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε καθώς οι Wanted με σερί 5-0 προηγήθηκαν με 10-13.Οι Young Ballers απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 για το 16-13 γεγονός που δείχνει την κλάση των 2 ομάδων. Μουζάκης με 6 πόντους από τη μια και Παπαδόπουλος με 12 από την άλλη ήταν οι πρώτοι σκόρερς των 2 ομάδων στην ανάπαυλα που ολοκληρώθηκε στο 22-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Most Wanted μπήκαν πιο δυνατά και με γρήγορο σερί 5-0 έκαναν το 24-29.Οι Young Ballers όμως δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους και με καλές άμυνες έμειναν κοντά στο σκορ για να κλείσουν την περίοδο όντας πίσω στο σκορ με 4 πόντους(31-35).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν, ο ρυθμός έπεσε, η ένταση όμως ήταν στα κόκκινα καθώς 4:38 πριν τη λήξη του παιχνιδιού το σκορ ήταν στο 37-39.Μάλιστα, οι Young Ballers προηγήθηκαν με 42-41 1:39 πριν τη λήξη.Οι Most Wanted όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, καθώς με καλή άμυνα πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, για να επικρατήσουν με το τελικό 42-47.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 19/39 δίποντα,1/24 τρίποντα,1/4 βολές ενώ πήραν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ ενώ είχαν επίσης 11 κλεψίματα και 11 λάθη.Οι νικητές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10/33 δίποντα,4/18 τρίποντα,15/25 βολές ενώ κατέβασαν 45 ριμπάουντ, είχαν 13 ασίστ,7 κλεψίματα ενώ έκαναν και 15 λάθη.

Betsson MVP για τους Most Wanted αναδείχθηκε ο Μιχαλόπουλου με 6 ποντους,10 ριμπάουντ,2 ασίστ και 1 κλέψιμο.Πολυτιμότερος για τους Young Ballers ήταν ο Ζορμπανος με 5 πόντους,7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Young Ballers: Ανδρεάδης 4,Αργυρόπουλος, Ζορμπάνος 5, Θεανίδης 4, Καραμπάτσης 5, Κολυβάκης 2, Κρόκος 6, Μουζάκης 8, Ντιντιλας 2, Σακελλαρίου 6

Μοst Wanted: Γουναρίδης 6, Κάλας, Καραμασιώτης 13, Μητσης, Μιτζέλος, Μιχαλόπουλος 6, Μπλιθικιώτης 2, Μπούκουρας 2, Παπαδόπουλος 18, Πίκουλης

Τι μας άρεσε: Τα πολλά σερί των 2 ομάδων.