22/11/2022
RBD Indians B.C 14 19 23 25 - 81 -
Colombians BC 15 22 31 17 - 85 -

Πήραν το ντέρμπι οι Colombians!

Την Τρίτη  το απόγευμα στο κλειστό του Αγ. Νικολάου , οι Colombians επικράτησαν των Indians  με σκορ 81-85 . Οι φιλοξενούμενοι ελέγχαν καθολη την διάρκεια του αγώνα το παιχνίδι .

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Colombians  με τον Nίκο Γιαννάκοπουλο να έχει 7 πόντους , ξεκίνησαν με καλύτερο  ρυθμό , στην συνέχεια όμως οι Indians  ισορρόπησαν το παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-15.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο. Ο Κιούκης με 5 πόντους από τους Colombians  και ο Χαραλαμπάκης   με 6 πόντους από τους Indians  ήταν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση . Το ημίχρονο τέλειωσε με σκορ 33-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Colombians   ξεκίνησαν καλυτέρα , ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, με αποτέλεσμα να κλέψει μπάλες και να βρει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Κιούκης  ήταν ο μαέστρος στην επίθεση καθώς σκόραρε και μοίραζε ασιστ .Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 56-68.

Στην τέταρτη περίοδο οι Indians ξεκίνησαν καλυτέρα , μείωσαν την διαφορά αλλά οι Colombians ήταν ψύχραιμοι , βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κιούκη να είναι απολαυστικός .Τελικό αποτέλεσμα 81-85.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Κιούκης με 32  πόντους  12/18 ελεύθερες βολές, 10/16  δίποντα , 0/3 τρίποντα , 8 ριμπάουντ  και 11 ασίστ   ενώ για τους ηττημένους ο  Αργύρης Παπανικολάου  είχε 22 πόντους , 4/6 ελεύθερές βολές, 9/16 δίποντα , 0/2 τρίποντα ,15 ριπάουντ και 1 ασίστ .

Οι νικητές είχαν 17/27 ελεύθερες βολές 22/36  δίποντα ,8/34  τρίποντα , 33  ριμπάουντ, 19 ασιστ και  16 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/20 ελεύθερες βολές , 29/55  δίποντα , 4/20  τρίποντα , 54 ριμπάουντ , 20 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Indians (Κρητικός ): Νικολάου 4, Πρισμιτζής 3(1), Αρβανιτίδης 2, Χαραλαμπάκης 9, Τριαντάφυλλός , Λαζαρίδης 7, Κώτσιας 7, Βελτσίστας 11, Παπανικολάου 22, Σωτηρέλης 16(1), Τσαλκιτζής

Colombians (Ρετουνίωτης) : Βελέντζας 5(1) , Γιαννακόπουλος Κ. 12(3) , Καλαβρουζίωτης 2  , Κίουκης 32 ,  Κλεφτόγιαννης  , Ρετουνίωτης 2, Τακίδης , Τούντας , Ανδρικόπουλος ,Ζώτος , Κυριακόπουλος 3(1) , Γιαννακόπουλος Ν.29(3)

Τι μας άρεσε : η ενέργεια που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες των Colombians!