10/10/2024
Metal Warriors BC 8 10 14 16 - 48 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 14 9 16 13 - 52 -

Πήραν το ντέρμπι οι Seattle SuperΨώνια

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ιδιαίτερα διαβασμένοι στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού καταφέρνοντας να περιόρισουν σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού των Metal Warriors. Αυτή η μίνι τους κυριαρχία στο αμυντικό κομμάτι αποτυπώθηκε και στο 8-14 που έδειχνε ο ηλεκτρονικός πίνακας στο τέλος της πρώτης περιόδου

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και στην δεύτερη περίοδο. Οι επιθέσεις των δύο ομάδων ήταν βιαστικές και σε πολλές περιπτώσεις και οι δύο ομάδες υποχρεώθηκαν είτε σε κακές επιλογές είτε σε λάθη. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 18-23 υπέρ των φιλοξενούμενων

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν κάποιες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Στα σημεία και πάλι οι Seattle ήταν πιο ουσιώδεις στο παιχνίδι τους καταφέρνοντας να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και στο τέλος της 3ης περιόδου αφου προηγούνταν με 32-39.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν. Κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε απόσταση καλαθιού επιστρέφοντας για τα καλά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας υπομονή στην επίθεση κατάφερε να αντέξει το ντεμαράζ των Metal Warriors και να πανυγηρίσουν με αυτόν τον τρόπο μια σημαντική νίκη

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Χρήστος Ακριτόπουλος ο οποίος σκόραρε 10 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαχαρίας Μανθούδης με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ

Metal Warriors:Ανουσάκης, Βασιλειάδης , Ζωγραφάκης,Μανθούδης 17,Μπουταχίδης, Παναγιωτίδης, Παπαδόπουλος,Παπαστεργίου 6,Τζαβέλλας 11(1),Τσολακίδης, Φωτακάκης 2

Seattle SuperΨώνια:Ακριτόπουλος  Χρ.10(2),Ακριτόπουλος Α.4,Διαμανίδης 2,Κατσαδούρης 5, Κατσιώρας 2,Μουράτης, Μούστος 7,Μπαλάφας 2,Παρθενιώτης,Τζουβάραςς 5(1),Τοπαλίδης 13(1),Φανουλάς 2