20/12/2022
Gran Μανάρια 13 4 17 10 - 44 -
Δαλάι Κλάμα 12 10 14 12 - 49 -

Πήραν το ντέρμπι κορυφής οι Δαλάι Κλάμα!

Την μοναξιά της κορυφής του τέταρτου ομίλου της Evolution League απολαμβάνουν οι Δαλάι Κλάμα, καθώς στο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής κέρδισαν τα Gran Μανάρια με 44-49 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του ντέρμπι, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τα Gran Μανάρια προηγούνταν με 13-12, χάρη σε 4 πόντους του Παπαχριστοδούλου, 4 του Αντώνη Τσίγκου και 3 του Σκληρού. Ο Ντεμελής με δύο τρίποντα και ο Τσιάρας με 5 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Δαλάι Κλάμα έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Κρινή και δίποντα των Στεφανίδη - Φλαμπούρη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 17-22. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Παπαχριστοδούλου και Σκληρό να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων πήραν μπρος και με 10 πόντους του Σωτηράκη και 4 του Τσιάρα, το συγκρότημα του Μπουρελάκου παρέμεινε σε θέση οδηγού με 34-36! Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπρέμπου, με τον Αντώνη Τσίγκο να πετυχαίνει 8 πόντους και τους Σκληρό - Παπαχριστοδούλου να συνδράμουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 34-36!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς εν τέλει, με τους Δαλάι Κλάμα να φτάνουν στην μεγάλη νίκη με 44-49, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπέη, Κρινή, Σωτηράκη και Φλαμπούρη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Αντώνης Τσίγκος, Σκληρός και Παπαχριστοδούλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 18/39 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/14 βολές, 10/32 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Gran Μαναριών ο Σκληρός με 13 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Δαλάι Κλάμα ο Τσιάρας με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Τσίγκος Α. 16 (1), Τσίγκος Ι. 2, Σκιαδόπουλος, Σκληρός 13, Παπαχριστοδούλου 12, Καμπόλης, Λιάκος, Καραμπούλας, Παπαευσταθίου, Αλεξανδρίδης 1

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 9 (2), Ντεμελής 6 (2), Τσίτος, Φλαμπούρης 5, Μπαλατσός 1, Κρινής 10, Μπέης 4, Σωτηράκης 12 (2), Λιακάκης, Στεφανίδης 2

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ!