04/03/2022
Tinder Bologna 10 12 15 12 - 49 -
Bulldogs 14 4 17 19 - 54 -

Πήραν το ντέρμπι οι Bulldogs!

Την Πέμπτη το βράδυ 3 Μαρτίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Bulldogs με υπεροπλία στα ριμπάουντ και τον Δημήτρη Βασιλάκο να μπαίνει στο ημίχρονο και να αλλάζει την ροή του αγώνα, επικράτησαν επί της πρωτοπόρου Niko Team 49-54, την έφτασαν στην μία νίκη και στοχεύουν πλέον στην πρώτη θέση του ομίλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες μπήκαν νευρικά στον αγωνιστικό χώρο, με τους Bulldogs να έχουν μικρό προβάδισμα με 10 – 14. Ο Καραμαλίγκας με 7 πόντους οδηγούσε την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους προπορευόμενους, ο Λούβαρης ήταν το πρώτο βιολί με 5 και τον ακολουθούσε ο Δημητρακόπουλος με 4 πόντους.

Οι Bulldogs ήταν πολύ άστοχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς πέτυχαν μόνο δύο καλάθια με Γκορτσά και Λούβαρη, με αποτέλεσμα η Νίκο Team με τον Zhu να δίνει το έναυσμα με 8 συνεχόμενους πόντους και τον Πλατοκούκη να ακολουθεί με 4 , να πάει στο ημίχρονο με το υπέρ της 22 – 18.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν η τρίτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 37 – 35. Ο Βασιλάκος άλλαξε πλήρως την εικόνα των Bulldogs με 10 πόντους και άψογη οργάνωση και τον Απέργη να βγάζει ενέργεια και να παίρνει πολλά ριμπάουντ, αλλά η Niko Team με τον Θεοχάρη να βάζει 5 πόντους, τον Yi 4 και τον Καραμαλίγκα ένα τρίποντο, παρέμενε μπροστά με 37 – 35.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με τον Δημητρακόπουλο να ανεβάζει στροφές με 7 πόντους, προσπέρασαν 39 – 44. Η Niko Team δεν άργησε να αντιδράσει και με τους Κουτσιώνη(4),Θεοχάρη(3), και Καραμαλίνγκα(3) να σκοράρουν πήραν και πάλι προβάδισμα, όμως το τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε στους Bulldogs. Βασιλάκος και Δημητρακόπουλος με 4 πόντους έκαστος πήραν από το χεράκι την ομάδα τους και της έδωσαν την πολύ μεγάλη νίκη με τελικό σκορ το 49 – 54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αντώνης Λαζανάκης με 5 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Dai Yi με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

H Niko Team είχε 13 / 40 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 8 / 19 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Οι Bulldogs είχαν 20 / 52 δίποντα, 1 / 17 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Niko Team(Τσαβαλάς): Yi 8(9ρ.), Zhu 12, Θεοχάρης 8(7ρ.), Καραμαλίγκας 12(7ρ.), Κουτσιώνης 4(5 ας.), Παπαπαύλου, Πλατοκούκης 4, Τσαβαλάς 1.

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Απέργης 2(10ρ.), Βασιλάκος 14, Γεωργόπουλος 2(7ρ.), Γκορτσάς 2(7ρ.), Δημητρακόπουλος 17, Λαζανάκης 5(17ρ.), Λούβαρής 12(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη μάχη που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.