16/11/2022
Phoenix Stars 11 22 9 12 - 54 -
Puebla BC 13 14 15 16 - 58 -

Πήραν το ντέρμπι οι Puebla!

Μπήκαν αναγνωριστικά στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, προσπαθώντας να βρούν τα πατήματα τους. Οι Phoenix Stars πίεσαν τους αντιπάλους τους και με τα καλάθια του Κυριαζόπουλου πέρασαν αρχικά μπροστά, όμως οι Puebla άντεξε στην πίεση και βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Σουρμελίδη διαμορφώνοντας το 11-13.

Στην δεύτερη περίοδο οι Phoenix Stars πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ φτιάχνοντας μία διαφορά ασφαλείας με τον Μυτιληναίο και τον Νεραντζάκη να είναι μπροστάρηδες σε αυτό το επιθετικό ξέσπασμα της ομάδας τους. Οι Puebla δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι γηπεδούχοι και δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 33-27 στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με όμορφες συνεργασίες στην επίθεση του Καριοφύκκη και του Καπετάνιου επέστρεαψαν απο το -6 φέρνοντας το μάτς στα ίσα. Οι Phoenix Stars δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα η λήξη της τρίτης περιόδου να βρεί τις δύο ομάδες στο 42-42.

Στην τέταρτη περίοδο οι Puebla συνέχισαν την αντεπίθεση τους με μπροστάρη τον Καριοφύλλη, ο οποίος ήταν ασταμάτητος στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς με τα καλάθια του Μόκκα και του Κυριαζόπουλου όμως ήταν υπερβολικά άστοχοι απο την περιφέρεια με αποτέλεσμα να ηττηθούν με το τελικό σκορ να είναι 54-58.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νεκτάριος Καριοφύλλης με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νεραντζάκης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 μπλόγκ.

Phoenix Stars: Κυριαζόπουλος 12(2), Χασιώτης 9(1), Εφραιμίδης 2, Τσώτσος 6(1), Μόκκας 8, Τερμεντζής, Μυτιληναίος 9(1), Σαμούτης, Στρούζας, Νεραντζάκης 8.

Puebla: Λεκομπλές 7(1), Αλεξανδρίδης 5(1), Σουρμελίδηης 9(1), Καριοφύλλης 24(3), Τσιάκαλης 2, Καπετάνιος 11, Ζαννίδης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων που τα έδωσαν όλα για να πάρουν την νίκη.