29/09/2020
Souvlakers 16 9 16 6 - 48 -
Reload 15 15 12 13 - 54 -

Πήραν το ντέρμπι οι Reload και έκαναν το 2/2 στην Elite!

Το απόλυτο έχουν οι Reload στο ξεκίνημα της Elite, καθώς επικράτησαν με σκορ 54-48 και των Souvlakers. Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, η παρέα του Περιβολάρη αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στο φινάλε, απέφυγε τα λάθη και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Souvlakers, αφού αφενός κράτησαν τους Reload χωρίς σκορ για τρία λεπτά και αφετέρου σε εκείνο το διάστημα με βομβαρδισμό τριπόντων πέτυχαν 11 διαδοχικούς πόντους (11-0), έχοντας μπροστάρη τον Αγγελόπουλο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μέσω της άμυνας τους άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν ρυθμό. Στην επίθεση έδειξαν υπομονή, πέρασαν τη μπάλα στο “ζωγραφιστό” και κατάφεραν να “ροκανίσουν” την εις βάρος τους διαφορά (16-15).

Οι Reload συνέχισαν να στηρίζονται στην αποτελεσματική τους άμυνα, βρήκαν σκορ και στον αιφνιδιασμό και δεν άργησε η στιγμή που πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (20-22). Η επιστροφή του Αγγελόπουλου στο παρκέ έδωσε κάποιες λύσεις στους Souvlakers, όμως το βασικό τους πρόβλημα ήταν αμυντικό. Οι Reload συνέχισαν να είναι πιο αποτελεσματικοί, αξιοποιούνταν τα λάθη του αντιπάλου και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο από θέση οδηγού (25-30).

Με έξι σερί πόντους του Αγγελόπουλου οι Souvlakers προσπέρασαν ξανά (31-30), όμως τα αμυντικά τους προβλήματα παρέμεναν άλυτα. Οι Reload είχαν απάντηση στο μίνι ξέσπασμα του αντιπάλου με Χαλούδη – Λουφόπουλο (37-39), όμως δεν είχαν διάρκεια για να μπορέσουν να “χτίσουν” διαφορά. Παρόλα αυτά έστω και δύσκολα διατήρησαν το προβάδισμα, αφού έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι 42-41.

Το παιχνίδι έγινε θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι Reload με τρίποντο του Λιλή προηγήθηκαν 49-46, 3:32′ πριν το τέλος, αλλά φαινόταν πως τίποτα δεν είχε κριθεί, αφού χρόνος υπήρχε αρκετός. Οι Souvlakers, ωστόσο, δεν είχαν απάντηση. Βιαστικές επιλογές και λάθη τους στοίχισαν ακριβά, αφού έφεραν τους Reload στο +4 (48-52) 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ουσιαστικά ελαχιστοποίησαν τις ελπίδες τους για νίκη. Ο Λουφόπουλος από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το τελικό 54-48, διπλασιάζοντας τις νίκες της ομάδας του.

Συνολικά οι Souvlakers είχαν 16/63 εντός πεδιάς, 7/23 τρίποντα και 9/16 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 37 ριμπάουντ (11-26), μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Από την άλλη, οι Reload είχαν 22/55 εντός πεδιάς, 3/12 τρίποντα και 7/23 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 38 ριμπάουντ (8-30), μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Souvlakers (Ποντίκης): Διασκαγιάννης 2, Σιαμπλής 3 (9ρ.), Σιαμίσης, Μαγγιώρος 3, Barkshire 9, Σαρρής 10 (8ρ.), Αγγελόπουλος 21, Σταματόπουλος (8ρ., 5α.).

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 10, Κοσμίδης Γ., Λιλής 9 (5α.), Σούλτης 2, Πανταζής 5, Καραγιάννης 6, Κοσμίδης Φ. 6 (9ρ.), Πάτερος, Βεργόγιαννης 6, Χαλούδης 10.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Reload στην τέταρτη περίοδο έφεραν το ματς στα μέτρα τους, ανακόπτοντας τον ρυθμό των Souvlakers, αλλά και η ψυχραιμία που έδειξαν στο φινάλε.

Σκορ δεκαλέπτων: 16-15, 9-15, 16-12, 6-13.