10/04/2022
Pitbulls BC 9 7 12 9 - 37 -
Saint Pauli 11 10 8 12 - 41 -

Πήραν το ντέρμπι οι Saint Pauli!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Saint Pauli λύγισαν στο φινάλε τους Pitbulls με 37-41 και μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League βγήκαν εκτός ζώνης υποβιβασμού!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Saint Pauli στο παιχνίδι, καθώς με τρία τρίποντα του Κουτσελίνη προηγούνταν με 2-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου ο Φεντιούκοβ πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, έριξε την διαφορά για τους γηπεδούχους στο καλάθι, 9-11!

Στην δεύτερη περίοδο ο Κουτσελίνης ήταν ασταμάτητος και με 5 νέους δικούς του πόντους και τρίποντο του Πανταζόγλου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 16-21. Τους Pitbulls κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Πυλαρινός, Φεντιούκοβ και Πανταζόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντες βόμβες των Πανταζή και Πανταζόγλου, η ομάδα του Κόντου διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της με 28-29. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γκρι, με τους Πανταζόπουλο και Φεντιούκοβ να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 28-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Saint Pauli, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 35-30, κατάφεραν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουλούρη με 9 πόντους να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν στη νίκη με 37-41. Ο Πανταζόπουλος με 6 πόντους και ο Γιαννόπουλος με 2 βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, που κόλλησαν στο τελευταίο πεντάλεπτο επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 13/50 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/8 βολές, 7/32 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Pitbulls ο Φεντιούκοβ με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκανε 6 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Saint Pauli ο Κουτσελίνης με 17 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Pitbulls (Σιγάλας): Λάιος, Πανταζόπουλος 11 (2), Φεντιούκοβ 13, Σιγάλας 2, Γιαννόπουλος 4, Τσοπάνογλου 2, Πυλαρινός 5, Κόττης

Saint Pauli (Κόντος): Πανταζής 1, Παπαγεωργίου, Κόκκινος, Κουλούρης 13 (2), Κουτσελίνης 17 (4), Πανταζόγλου 6 (2), Θεοδωρόπουλος, Ματεντζόγλου Χ., Ματεντζόγλου Κ. 2, Δατσέρης 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!