06/10/2024
Salo Nics 14 13 15 23 - 65 -
Orlando Tragic Salonica 4 6 19 30 - 59 -

Πήραν το ντέρμπι οι Salo Nics με τους μαχητικούς Orlando Tragic Salonica

Οι Salo Nics δυσκολεύτηκαν αλλά τελικά πήραν τη νίκη κόντρα στους Orlanfo Tragic Salonica σε ένα ματς με έντονη μάχη με 65-59.

Οι Salo Nics μπήκαν αρκετά δυνατά και κατάφεραν να πάρουν ένα σοβαρό προβάδισμα με την άμυνα τους σε ένα ματς με πολλά σου και 14-4. Οι αντίπαλοι δεν βρήκαν πολλές φορές τη δίοδο προς το καλάθι, αλλά είχαν αντίδραση στη συνέχεια…

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε και οι Salo Nics κατάφεραν να βρουν ακόμη περισσότερο σκορ στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να μεγαλώσει και να πάει στο 27-10. Τα πάντα όμως θα είχαν διαφορετική τροπή στο τέλος.

Η 3η περίοδος είχε μια μείωση της διαφοράς και φυσικά αυτό δεν άφησε τους Orlando να παρατήσουν το ματς με το σκορ να είναι 42-29 και τη διαφορά να πέφτει στο μικρότερό της σημείο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο εντυπωσιακό και οι Tragic λίγο έλειψε να κάνουν την έκπληξη, αλλά οι Salo Nics άντεξαν και πήραν μια δίκαιη νίκη με 65-59 σε μια πολύ εντυπωσιακή 4η περίοδο.

Ο Θανάσης Κεραμιδάς με 31 πόντους έσπασε όλα τα κοντέρ και ήταν δίκαια ο Novibet MVP.

Ο Χατζηβακαλέλης είχε 11 πόντους και πολλά ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος για την ομάδα του.

SALO NICS:Ζαχαρίογλου Β. 5, Κεπαπτσόγλου, Καρακίτσας 10(1), Κατσίανης 4, Πούλιος 15, Ζαχαρίογλου Κ., Κεραμιδάς 31(5), Γκαγκαλούδης.

ORLANDO TRAGIC SALONICA: Κοίου 10, Γιαμούκης 14(2), Σπυρίδης 7, Αδέμης 4, Θεμιστοκλέους 2, Χατζηκαβαλέλης11, Αρουτίδης 7, Καπετανόπουλος 4, Βλαχοπαναγιώτης