23/06/2022
Basket Maniacs 13 15 9 8 - 45 -
Buzzer Eaters 24 9 17 17 - 67 -

Πήραν το πλεονέκτημα οι Buzzer Eaters!

Στην δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου της Summer Development League τερμάτισαν οι Buzzer Eaters, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους αήττητους Basket Maniacs με 45-67 στον Κολωνό, με τους ηττημένους να τερματίζουν πρώτοι!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Buzzer Eaters, καθώς με 10 πόντους του Ρίζου, δύο τρίποντα του Ζαννιά και 4 πόντους του Βλαχοθανάση, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 13-24. Ο Negrin με 10 πόντους και ο Καλαμιώτης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Basket Maniacs έσφιξαν την άμυνά τους και με δύο τρίποντα του Negrin, 5 πόντους του Καλαμιώτη και 4 του Τσικαλουδάκη, μείωσαν στους 5, 28-33. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο το τρίποντο του Ζαννιά και τα δίποντα των Βλαχοθανάση – Ρίζου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Buzzer Eaters πάτησαν εκ νέου γκάζι και με τους Βλαχοθανάση, Δεδεμάδη και Ρίζο να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +13, 37-50. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Negrin να βάζει ένα τρίποντο και τους Μανούρη, Δημητριάδη και Καλαμιώτη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 37-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κίτρινοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Βουνισέα, Ρίζο, Δρούγκα και Γιάννο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 45-67. Δεν μπόρεσαν οι Basket Maniacs να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, με τους Negrin, Μανούρη και Σασσά να βρίσκουν στόχο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 10/33 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/19 βολές, 17/46 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/5 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Buzzer Eaters ο Βλαχοθανάσης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές, 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 21 (5), Μανούρης 5, Καλαμιώτης 11 (2), Δημητριάδης 2, Σασσάς 2, Στασινόπουλος, Τσοκαλουδάκης 4

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Βουνισέας 6, Ρίζος 22 (2), Βλαχοθανάσης 13, Ζαννιάς 11 (3), Δρούγκας 6, Γιάννος 2, Δεδεμάδης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που εμφάνισαν οι Buzzer Eaters!