11/05/2023
La Bola De Papel 14 8 12 6 - 40 -
Αναλώσιμοι 15 9 7 17 - 48 -

Πήραν το πρώτο τους «ροζ» οι Αναλώσιμοι!

Σε ένα αμφίρροπο ματς μέχρι το τέλος, οι Αναλώσιμοι μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της La Bola De Papel και να φτάσουν στην επικράτηση με 40-48. Σε όλο το παιχνίδι οι δύο ομάδες πήγαιναν «πλάι-πλάι», ωστόσο λίγα λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ελέγξουν το παιχνίδι και να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην Summer Evolution League (1-1). Η ομάδα του Αντώνη Αβούρη από την άλλη, συνέχισε με ήττα το καλοκαιρινό πρωτάθλημα και έπεσε στο 0-2.

Στα του αγώνα, Μανώλης και Κιφοκέρης μπήκαν με διάθεση να βοηθήσουν τις ομάδες τους και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα. Ο Μανώλης έγραψε το 7-9, ενώ το προβάδισμα άλλαξε όταν ο Σωτηρόπουλος με τρίποντη εκτέλεση διαμόρφωσε το 10-9. Οι Αναλώσιμοι μπόρεσαν να περάσουν ξανά μπροστά και μάλιστα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα στα χέρια τους με 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» πίσω από τα 6,75 με τους Φλώρο και Κιφοκέρη, φτάνοντας έτσι στο 21-20. Ο Κοταράκος έδωσε σημαντικές λύσεις επιθετικά στο σημείο εκείνο, αλλά και γενικά σε όλο το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο 21-24, λίγο πριν ο Κιφοκέρης με μία βολή γράψει το 22-24 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο.

Η La Bola De Papel επέστρεψε καλύτερα από την ανάπαυλα και με επιμέρους σκορ 7-2, πέρασε μπροστά με 28-26. Ο Σωτηρόπουλος με δικό του τρίποντο κράτησε σε μία μικρή απόσταση την ομάδα του (31-27), ενώ όσο κι αν προσπάθησαν οι Αναλώσιμοι να πλησιάσουν, είτε να κάνουν το προσπέρασμα, δεν τα κατάφεραν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, καθώς το σκορ έγραφε 34-31.

Το σκηνικό στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν «μία σου και μία μου». Το προβάδισμα στο σκορ είχε αλλάξει συνολικά 10 φορές, με τους Αναλώσιμους τελικά να αφήνουν την «σφραγίδα» τους λίγο πριν τη λήξη. Ο Σωτηρόπουλος έφερε στα ίσα το ματς για το 40-40, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα η La Bola De Papel δεν βρήκε τρόπους να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με ένα σερί 0-8, από τους Μανώλη, Νικολόπουλο και Πολύδωρο, διαμόρφωσαν το 40-48 που τους έδωσε τη νίκη.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κοταράκος με 11 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 13 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Κιφοκέρης με 17 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ συνολικά.

Η La Bola De Papel είχε 8/32 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 12/16 βολές, 29 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Αναλώσιμοι ολοκλήρωσαν το ματς με 14/42 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 11/17 βολές, 40 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

La Bola De Papel (Αβούρης): Κιφοκέρης 17(9ρ.), Βέλλης, Κερούλης 1(2ρ.), Μαρινάκης, Φλώρος 5(3ρ.), Σωτηρόπουλος 17(3ρ.)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Μανώλης 17(4ρ.), Τόγιας, Ντούγιας 6(1ρ.), Κοταράκος 11(13ρ.), Πολύδωρος 6(4ρ.), Καστανιάς 3(5ρ.), Νικολόπουλος 3(2ρ.), Ζάφειρας 2(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι και τα τελευταία λεπτά.